Co znajdziesz w artykule?
Coraz częściej alternatywą dla chemicznego zwalczania chwastów jest stosowanie mechanicznej metody pielęgnacji roślin. W wielu przypadkach bardzo dobrze sprawdzą się pielniki gwiazdowe. Ich oferta z roku na rok jest coraz większa. Przedstawiamy wybranych producentów, którzy oferują narzędzia do mechanicznego zwalczania chwastów.
Odchwaszczanie mechaniczne jako alternatywa dla chemicznego zwalczania chwastów
Wiemy, jak szkodliwe dla upraw jest występowanie chwastów na plantacjach upraw. Chwasty konkurują z uprawami o wodę, składniki odżywcze i światło słoneczne; w konsekwencji niekorzystnie wpływają na plony i jakość upraw. Kolejnym negatywnym skutkiem występowania chwastów na plantacjach jest fakt, iż mogą one być żywicielami dla szkodników roślin uprawnych lub stanowić idealną przestrzeń dla przetrwalników różnych patogenów. Dodatkowo należy wspomnieć, że chwasty znacząco utrudniają zbiór roślin uprawnych, zmniejszając wydajność podczas zbioru i pogarszając jakość plonu. Jednak coraz mniejsza liczba dozwolonych substancji aktywnych ogranicza nam liczbę dostępnych środków ochrony roślin, powodując konieczność szukania innych metod pielęgnacji naszych upraw. Z pomocą przychodzi nam odchwaszczanie mechaniczne. W uprawach międzyrzędowych idealnie sprawdzą się pielniki gwiazdowe, których zastosowanie przynosi wiele korzyści dla naszych upraw.
Agro Tom
Pielnik gwiazdowy (PG) to maszyna, która służy do międzyrzędowej uprawy pielęgnacyjnej gleby. Głównym zadaniem pielnika jest spulchnienie gleby oraz usunięcie mechanicznie chwastów. Kolejnym zastosowaniem maszyny jest rozkruszenie zaskorupiałej, zbrylonej gleby, płytkiej podorywki, jak również wymieszanie nawozu w glebie oraz wysiew poplonów. Maszyną należy pracować dużą prędkością roboczą, co wpływa na efektywność i czas pracy na polu.
Maszyna swoje zastosowanie znajduje w uprawie np. kukurydzy, soi, słonecznika. Dostępne są 3 modele pielnika: PG 6.5, PG 8.0 oraz PG 12.4, o szerokościach roboczych zgodnych z oznaczeniami od 6,5 m do 12,4 m. Wszystkie modele po złożeniu do transportu mają szerokość 3,0 m. Rozstaw gwiazd w pielniku wynosi 89 mm, natomiast liczba gwiazd jest zależna od modelu pielnika i wynosi odpowiednio: 74, 90 140. W przypadku pielnika PG 6.5 jego masa wynosi ok. 1700 kg (zależnie od wyposażenia), natomiast zapotrzebowanie na moc mieści się w przedziale 90–110 KM. Środkowy model, PG 8.0, to już masa w granicach 1900 kg oraz zapotrzebowanie na moc 110–160 KM.
Największy z pielników, PG 1.4, cechuje się masą własną w przybliżeniu 3100 kg, a także zapotrzebowaniem na moc 160–220 KM. Gwiazda pieląca w tych pielnikach ma średnicę 540 mm. Ponadto pielniki w standardowym wyposażeniu posiadają hydraulicznie składany system, osłony, stopy podporowe, koła podporowe oraz zabezpieczenie do transportu. Natomiast w opcji dodatkowej możemy dobrać oświetlenie LED oraz siewnik poplonów.
Kverneland
Pielnik rotacyjny Kverneland Helios przeprowadza odchwaszczanie mechaniczne w każdych warunkach glebowych, przy niższych i wyższych prędkościach (od 6 do 15 km/h). Helios działa również w przypadku odporności i może być stosowany przed wschodami do odchwaszczania na ślepo. Kverneland Helios jest oferowany w szerokościach roboczych od 3,00 do 6,40 m, dostosowując się do indywidualnych koncepcji rolniczych i szerokiego zakresu zastosowań odchwaszczania wiosną i jesienią. Równomierna głębokość robocza dostosowana do wysokości wschodów i głębokości siewu zmniejsza wpływ na uprawy. Precyzyjne zarządzanie prędkością można ustawić tak, aby pracować tak agresywnie, jak to konieczne, maksymalizując wydajność i produktywność.
Podwójna rama H zwiększa siłę penetracji, przenosząc obciążenie na napędzane koła gwiazdowe. Jej solidna konstrukcja zapewnia bezpieczny transport po drogach. Helios jest wyposażony w standardowy zaczep kat. II. Każde koło gwiazdowe z segmentem ramienia jest zabezpieczone sprężyną lub hydraulicznie jako system automatycznego resetowania. Helios może być dodatkowo wyposażony w sprężynowe lub hydrauliczne zabezpieczenie przed przeciążeniem Soft Control, aby zapewnić stałą głębokość roboczą na całej szerokości. Dzięki hydraulicznemu systemowi Soft Control elementy koła gwiazdowego są zasilane tym samym ciśnieniem oleju, co zapewnia równomierną kontrolę głębokości na całej szerokości roboczej, niezależnie od powierzchni.
W wersji mechanicznej każde ramię jest niezależnie wyposażone w bezstopniowo regulowany system sprężyn mechanicznych. Ustawienie nacisku na podłoże (siła penetracji) jest regulowane poprzez dokręcenie nakrętki na każdym elemencie. Oprócz dwóch standardowych kół kopiujących umieszczonych przed środkową belką ramy można zamontować dwa opcjonalne koła kopiujące na zewnętrznych przedłużeniach. Zoptymalizuje to podążanie za konturem podłoża i zapewni stabilność oraz stałą kontrolę głębokości, zwłaszcza przy większych szerokościach roboczych.
Aby zapewnić idealne wyrównanie i stworzyć równą powierzchnię odporną na warunki atmosferyczne, Kverneland oferuje jednorzędową bronę palcową w końcowej strefie roboczej. Brona tylna pracuje na całej szerokości roboczej Helios. Koła gwiazdowe mają średnicę 530 mm oraz szerokość 22 mm, każde z nich ma masę w przybliżeniu 10,6 kg. Na każdą gwiazdę przypada 16 zębów a rozstaw kół wynosi 9 cm. W zależności od modelu i szerokości roboczej mamy do czynienia z kołami gwiazdowymi w liczbie od 34 do 72. Model najmniejszy, Helios 2030, o masie (wraz z broną) 1150 kg, ma zapotrzebowanie na moc na poziome 80/200 KM. Największy model natomiast, Helios 2064 F, o masie (wraz z broną) 2300 kg, ma zapotrzebowanie na moc na poziome 130/250 KM.
JAR-MET
Pielnik rotacyjny Ares to kolejna maszyna służąca do międzyrzędowej, pielęgnacyjnej uprawy gleby. Wyposażony jest w gwiazdy pielące o średnicy 540 mm, które posiadają samoostrzące się łyżkowate redliczki. Rozstaw pomiędzy gwiazdami pielącymi wynosi 90 mm.
Pielnik Ares ma mocną ramę, a także koła podporowe, które umożliwiają utrzymanie stałej głębokości pracy. Dodatkowo pielnik wyposażony jest w 4 stopy podporowe. Prędkości robocze, z jakimi ta maszyna może pracować, mieszczą się w przedziale od 10 do 30 km/h.
Dodatkowym wyposażeniem pielnika Ares może być drogowe oświetlenie LED, a także pneumatyczny siewnik APV do poplonów lub jego wersja nawozowa. Dostępne są dwa rodzaje pielnika Ares. 3-metrowy model P423/0 o masie 610 kg i zapotrzebowaniu na moc ok. 60 KM. W tej wersji dysponujemy 32 gwiazdami pielącymi. Drugim modelem jest 6-metrowy Ares P423/1 o masie 1350 kg oraz zapotrzebowaniu na moc wynoszącym 90 KM. Ten model dysponuje 64 gwiazdami pielącymi.
LandStal
Firma LandStal posiada w swojej ofercie pielnik rotacyjny PLANTCARE 600. Jest to 6-metrowy pielnik, którego szerokość transportowa po złożeniu wynosi 2,9 m. Zapotrzebowanie na moc tego pielnika rotacyjnego wynosi 90 KM. Pielnik PLANTCORE 600 wyposażony jest w 68 gwiazd pielących, które umieszczone są w rozstawie 87 mm. Każda gwiazda wyposażona jest w specjalny sprężynowy docisk o sile ok. 200 N.
Ponadto pielnik posiada hydrauliczny system składania do pozycji transportowej. PLANTCARE 600 wyposażony jest w koła podporowe utrzymujące stałą głębokość pracy oraz w stopy podporowe. Ciekawym elementem wyposażenia podstawowego jest siatka chroniąca przed wzbijanymi kamieniami. Pielnik daje również możliwość dobrania dodatkowego wyposażenia, w którym znajdziemy oświetlenie LED, osłony na siłowniki składania oraz płytę montażową siewnika.
EXPOM
Produkt firmy EXPOM, ASTRA, jest dostępny w wersji jedno- lub dwubelkowej. Gwiazdy obrotowe osadzone na łożyskach tocznych montowane są na zębie sprężynowym 25×25 mm. Gwiazdy mają standardową średnicę 540 mm. Na ramie znajdują się 52 gwiazdy obrotowe. Pielnik posiada stopy podporowe, a także sworznie zaczepowe kat. II oraz III. Rozstaw poprzeczny między śladami wirników wynosi 120 mm. Rama jest składana hydraulicznie za pomocą dwóch siłowników. Szerokość robocza pielnika ASTRA, zarówno w wersji jedno-, jak i dwubelkowej, wynosi 6,2 m. Zapotrzebowanie na moc dla tej maszyny wynosi między 90 KM a 100 KM. Masa wersji jednobelkowej wynosi 1415 kg, natomiast wersji dwubelkowej – 1710 kg. Dodatkowym wyposażeniem może być oświetlenie LED.
Rolmako
Urządzenie do mechanicznej eliminacji chwastów oraz kruszenia zaskorupiałej gleby, mieszania nawozu z glebą, pielęgnacji użytków zielonych czy ultrapłytkiej podorywki znajdziemy także w ofercie firmy Rolmako.
W pielniku MATRIX każda para gwiazd jest amortyzowana indywidualnie za pomocą sprężyny. Możliwość odchylania się gwiazd zapewnia bronie rotacyjnej MATRIX płynną pracę. Końcówki gwiazd obrotowych są wzmacniane, a także samoczyszczące. Dla efektywnej pracy potrzebna jest prędkość od 10 km/h do 25 km/h. MATRIX posiada koła podporowe, które umożliwiają utrzymanie stałej głębokości pracy. Dodatkowo maszyna wyposażona jest osłonę chroniącą przed wyrzucaniem w górę kamieni. MATRIX ma zamontowane koła gwiazdowe o standardowej średnicy 540 mm w rozstawie 85 mm.
Dostępne są 3 szerokości robocze tego modelu. 6-metrowy pielnik z 68 gwiazdami obrotowymi o masie 1720 kg z zapotrzebowaniem na moc 90 KM. Środkowe rozwiązanie to szerokość robocza na poziome 7 m. Masa w tym pielniku wynosi 1860 kg, zaś zapotrzebowanie na moc 100 KM. Największy dostępny MATRIX to 8 m szerokości roboczej. Ta maszyna, o masie 2080 kg, ma zapotrzebowanie na moc ok. 110 KM.