czwartek, 16 września, 2021
spot_img

Od pola do stołu, a pestycydy

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Wspólne stanowisko w sprawie założeń unijnej Strategii „Od pola do stołu” (składowa nowego Europejskiego Zielonego Ładu), w sprawie podejścia do stosowania środków ochrony roślin, wydało trzynaście unijnych organizacji rolniczych i branżowych uczestniczących w pracach społecznego okrągłego stołu łańcucha rolno spożywczego dotyczącego ochrony roślin. 

Wniosek o kompleksową ocenę

Rolnicy domagają się przeprowadzenia kompleksowej oceny decyzji dotyczącej ograniczenia stosowania pestycydów, w odniesieniu do strategicznego celu, którym jest redukcja substancji chemicznych o 50%. Związkowcy zauważają m.in, że w Europie w ciągu ostatnich 50 lat znacząco spadło użycie pestycydów i ryzyko z tym związane. Dzięki innowacjom w rolnictwie obniżył się też średni poziom stosowania substancji aktywnych na hektar. Natomiast jeśli chodzi o herbicydy to redukcja wyniosła 97%. Ostatecznie w opinii związkowców, przez ostatnie 60 lat, ograniczono średni poziom użycia nowo wprowadzonych substancji aktywnych. A obecnie na rynku dostępnych jest mniej niż 470 substancji aktywnych (w tym 29 substancji aktywnych niskiego ryzyka oraz 23 substancje podstawowe). 

Nowe opcje niedostępne w terenie

– Jesteśmy zdania, że w najbliższej przyszłości pojawią się też opcje pozwalające na ograniczenie ilości środków ochrony roślin, takie jak technologie biokontroli, systemy płodozmianu, cyfryzacja czy nowe techniki genomiczne – mówi Max Schulman, członek fińskiej organizacji rolniczej (MTK) w Copa i Cogeca i obecny przewodniczący okrągłego stołu. – Jednakże wszystkie te możliwości nie są obecnie dostępne w terenie. Polityczny cel strategii od pola do stołu, czyli coraz większa redukcja substancji aktywnych, stanowi wyzwanie dla wszystkich głównych rodzajów produkcji w UE. Przed podjęciem jakiejkolwiek politycznej lub wiążącej decyzji regulacyjnej, istnieje wyraźna potrzeba przeprowadzenia złożonej oceny skumulowanych skutków gospodarczych, społecznych i środowiskowych, jakie niosą ze sobą różne cele wyznaczone dla rolnictwa UE w strategii od pola do stołu i strategii bioróżnorodności”.

Czy Komisja wyznaczy termin?

Sygnatariusze listu otwartego wzywają też Komisję Europejską do określenia realistycznych ram  czasowych przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji ustawodawczej lub wprowadzeniem zmian w najbliższej przyszłości. Organizacje podkreślają, że prowadzenie dialogu nigdy nie było równie ważne jak teraz, kiedy unijny łańcuch wartości w rolnictwie stara się osiągnąć ambitne cele Europejskiego Zielonego Ładu.                                                                                                                                                              Pod listem podpisali się przedstawiciele następujących rolniczych organizacji: Corp Life Europe, Federacji COPA-COGECA, COCERAL, European Snacks Association, ECA, Europatat, Fediol, Primary Food Processors, Frucom, Fefac, Profel, Freshfel i Uniting Beet Growers.  
 
Źródło: COPA-COGECA
Foto: Pixabay  
                                      

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
564ObserwującyObserwuj
8,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x