poniedziałek, 28 kwietnia, 2025
spot_img

Oczekiwania wzrostu unijnej produkcji zbóż i rzepaku negatywnie wpływają na notowania kontraktów w Paryżu

spot_imgspot_img

Dobre perspektywy nowych zbiorów i wyjątkowo silne euro wywierają presję na notowania giełdowe kontraktów na zboża i rzepak w Paryżu. Notowania euro/dolara oscylowały w minionym tygodniu w okolicy 1,14 dolara za euro. Mimo, że wycena euro spadła nieco w ostatnim tygodniu, to nadal są to poziomy najwyższe od 3,5 roku. Drogie euro przekłada się na spadek sprzedaży eksportowej unijnej pszenicy i jednocześnie tańszy import kukurydzy, rzepaku i innych towarów wycenianych w dolarach.

Produkcja unijnych zbóż i rzepaku powinna mocno wzrosnąć w tym roku

Jednocześnie pogoda w większości krajów UE sprzyja osiągnięciu dobrych plonów w tym roku. Unijna jednostka monitorująca uprawy w UE podniosła w kwietniu swoje prognozy plonów średnich większości zbóż w stosunku do oczekiwań z marca. Także prognozy tegorocznej produkcji zbóż i nasion oleistych publikowane przez KE są dużo lepsze niż przed rokiem i powyżej średniej 5-letniej. Według ostatniego raportu Komisji Europejskiej zbiory zbóż w tym roku wyniosą w Unii Europejskiej 280,3 mln ton zbóż, czyli 10% więcej niż rok temu i 3,2% powyżej średniej 5-letniej.

Na Matif kontrakty na kukurydzę, pszenicę i rzepak straciły na wartości w skali tygodnia

Unijna kukurydza zamknęła tydzień sporą przeceną

W efekcie ubiegłotygodniowych zmian czerwcowa seria kukurydzy potaniała o 2,25 euro (-1,1%) w skali tygodnia do 203,0 eur/t w piątek. Kukurydza z nowego zbioru kosztowała na zamknięciu tygodnia 204,25 eur/t. Trzeba zauważyć, że w minionym tygodniu seria najbliższa kukurydzy zaliczała swoje 7-miesięczne minima. Wyjątkowo tani dolar obniża ceny importowanego do UE ziarna kukurydzy i wywiera presję na unijny rynek tego zboża.

Pszenica tanieje w poszukiwaniu konkurencyjności

Majowy kontrakt na pszenicę potaniał w minionym tygodniu o 2,0 euro (-0,9%) do 209,25 eur/t, co oznacza. Wycena nowego zbioru była w piątek o tylko 0,5 euro wyższa w stosunku do serii majowej. Po skokowym umocnieniu euro/dolara w kwietniu, cena unijnej pszenicy i tak wzrosła w przeliczeniu na dolary, a ziarno to straciło na konkurencyjności na międzynarodowym rynku. Unijny kontrakt na pszenicę jest teraz najtańszy od września 2024 roku.

Popyt na unijną pszenicę pozostaje słaby

Do 20-kwietnia kraje UE wyeksportowały tylko 17,17 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 26,08 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to 34% spadek tempa eksportu. Skrajnie niski popyt dotyczy zwłaszcza francuskiego ziarna. Przynajmniej na razie, ograniczenie podaży pszenicy przez dwóch głównych konkurentów, czyli Rosję i Ukrainę nie przełożyło się na lepszą sprzedaż z UE.

Kontrakty na stary i nowy rzepak taniały na giełdzie Matif

Rzepak z dostawą w maju stracił na wartości na giełdzie w Paryżu, mimo dużego odbicia notowań kanadyjskiej canoli (+4,4% w tygodniu) i soi (+1,3%). Majowy kontrakt na rzepak zbliża się do końca obrotu (z końcem kwietnia), stąd obrót kontraktem jest coraz mniej płynny (mniej wiarygodny), a obrót przenosi się na dalsze terminy dostawy. Seria na nowy zbiór (sierpień 2025) potaniała w skali tygodnia o ok. 15 euro do 519,25 eur/t. Wyceny nowego rzepaku już od listopada oscylują wokół 520 eur/t.

Według najnowszej prognozy KE produkcja nasion rzepaku powinna wzrosnąć w skali UE o 13% (w skali roku) do 18,9 mln ton, co będzie wynikiem o 6,2% powyżej średniej 5-letniej.

Giełda w Chicago – soja w górę, a zboża w dół w skali tygodnia

Nadzieje na złagodzenie konfliktu handlowego na linii USA-Chiny wspierały notowania amerykańskiej soi. Dodatkowo soi i kontraktom na olej sojowy pomagają też obietnice zwiększenia obowiązkowego mandatu mieszania biodiesla w USA (nadzieja na wzrost krajowego przerobu).

W Chicago soja podrożała o 1,3% w skali tygodnia do 385,9 usd/t. W skali miesiąca soja drożeje o blisko 5%.

Kukurydzy amerykańskiej pomaga silny popyt eksportowy, w tym z Meksyku, ale pszenica cierpi ostatnio z powodu spadku popytu i poprawy pogody w USA i wielu regionach półkuli północnej.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

Rzut oka na wykresy

Notowania zbóż

Notowania nasion oleistych

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x