czwartek, 22 lutego, 2024

Obecne założenia nowej umowy z Ukrainą są korzystniejsze dla Polski

spot_img

Nowy projekt umowy o preferencjach handlowych między Ukrainą a UE, którą Komisja Europejska planuje przedłużyć do 6 czerwca 2025 roku, przewiduje ograniczenia w eksporcie ukraińskiego cukru, drobiu i jaj na rynek europejski. Pisze o tym na stronie internetowej RMF FM, zauważając, że nowa wersja tego porozumienia będzie dla Polski bardziej użyteczna.

Zapadła już wstępna decyzja o przedłużeniu umowy, choć ostateczna wersja dokumentu zostanie przyjęta w Brukseli w Kolegium Komisarzy Europejskich 31 stycznia.

Wprowadzone zostaną limity na import ukraińskiego cukru, drobiu i jaj

Według raportu nowa wersja tej umowy będzie dla strony polskiej bardziej korzystna niż dotychczasowa. W szczególności projekt nowego porozumienia przewiduje wprowadzenie limitów na import ukraińskiego cukru, drobiu i jaj do UE, czego nie ma w obecnym porozumieniu. Wcześniej europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski i minister rolnictwa Czesław Siekierski wzywali Komisję Europejską do nałożenia ograniczeń na te ukraińskie produkty, czemu sprzeciwiał się europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Mechanizmy zabezpieczające dla pozostałych towarów

Zgodnie z projektem umowy UE-Ukraina wprowadzi ona dwa mechanizmy zabezpieczające: jeden o charakterze normalnym, a drugi na wypadek nadzwyczajnych wahań na rynku. W szczególności w przypadku takich wahań w związku z importem np. ukraińskiego zboża taki „hamulec bezpieczeństwa” zostanie wprowadzony nawet na wniosek jednego z krajów UE. Na dzień dzisiejszy taki mechanizm ochronny jest możliwy jedynie za zgodą wszystkich krajów UE.

Ponadto decyzja o zawieszeniu nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy, zgodnie z projektem porozumienia, zostanie podjęta szybciej, ponieważ zostanie zatwierdzona jedynie przez Komisję Europejską, bez konieczności uzyskania zgody wszystkich krajów UE.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek Minister Rolnictwa Czesław Siekierski powiedział, że embargo na produkty ukraińskie wobec Polski pozostanie w mocy do czasu osiągnięcia odpowiednich porozumień ze stroną ukraińską.

Źródło: RMF24,pl

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x