piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

O ponad ¼ wzrosła produkcja bioetanolu na cele transportowe w I kwartale

spot_img

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach benzynowych dostępna jest benzyna silnikowa 95 oktanowa o nowym standardzie, zawierająca do 10% biokomponentów (bioetanolu), tzw. paliwo E10.

Celem wprowadzenia do obrotu tego paliwa było ograniczenie emisji CO2 pochodzącego z sektora transportowego, wzmocnienie bezpieczeństwa paliwowego państwa poprzez zmniejszenie zależności od importu surowców kopalnych, a także zwiększenie wykorzystania surowców rolniczych (głównie kukurydzy).

W I kw.2024 wyprodukowano ponad 100 tys. ton bioetanolu

W I kwartale 2024 r. bioetanol wytwarzało 8 wytwórców biokomponentów. Łącznie wytworzyli oni ponad 100 tys. ton bioetanolu, co oznacza wzrost produkcji tego biokomponentu o ponad 26% w porównaniu do I kwartału 2023 r.

Produkcja bioetanolu w latach 2020 – I kw. 2024 r. (w tys. ton)

Blisko 80% bioetanolu powstało z kukurydzy

Głównym surowcem do produkcji bioetanolu w I kwartale 2024 r. była kukurydza. Z ponad 260 tys. ton tego surowca wytworzono prawie 77 tys. ton bioetanolu. Kukurydza ta niemal w całości pochodziła od krajowych producentów rolnych.

Poza kukurydzą, do wytworzenia bioetanolu w I kwartale 2024 r. wykorzystano również 5 tys. ton destylatu z kukurydzy, a także ponad 194 tys. ton surowców odpadowych i pozostałości z przemysłu rolno – spożywczego (w tym destylatów wytworzonych z odpadów i pozostałości).

Wszystkie biokomponenty spełniały kryteria zrównoważonego rozwoju

Oznacza to, że były wytworzone z poszanowaniem ochrony środowiska i charakteryzowały się wymaganym ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych.

Ponad 1 mln ton kukurydzy powinien zostać wykorzystany w tym roku na biopaliwo

Prosty szacunek pokazuje, że mamy szansę przerobić ponad 1 mln ton kukurydzy na bioetanol w skali tego roku (4*260 tys. ton). Oznaczałoby to, że na biopaliwo przerobimy ok. 12% zebranej w ubiegłym roku kukurydzy (8,6 mln ton).

Dla porównania, Stany Zjednoczone w tym sezonie przetworzą na bioetanol aż 37% (143 mln ton) swojej całej produkcji kukurydzy.

Źródło: KOWR, KE, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x