sobota, 5 października, 2024
spot_img

Nowości na Agro Show 2024

spot_img

Za nami kolejna edycja wystawy Agro Show, która tradycyjnie odbyła się w Bednarach w dniach 20 do 22 września. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ jest to 25-lecie wydarzenia. Nie zabrakło tam premierowych odsłon najnowszych ciągników i maszyn rolniczych. Sprawdźcie jakich!

25-lecie John Deere Polska

Zarówno sama wystawa Agro Show, jak i obecny na niej John Deere Polska obchodzą w tym roku 25-lecie. Marka John Deere zaprezentowała szereg nowych maszyn i rozwiązań. Nowe modele marki John Deere na rok 2024 to m.in. opryskiwacz 300M, ciągnik 8R z systemem CTIS i przekładnią AutoPowr. Ponadto można było obejrzeć nowe, cyfrowe kombajny serii T5, T6, S7 oraz X9. Nie zabrakło również ciągnika 5105M oraz nowej serii 6M.

W skład ciągników John Deere serii 6M wchodzi 17 modeli. Wszystkie maszyny wyposażone są w silnik o pojemności 4,5 lub 6,8 l i dzięki zastosowaniu systemu IPM są w stanie wygenerować dodatkowe 20 KM. Poza tym zaprezentowane zostały nowe kombajny T5 oraz T6, które wyposażone są w zaawansowane rozwiązania Precision Ag Technology, obejmujące zintegrowany odbiornik StarFire 7500 i wyświetlacz G5Plus CommandCenter.

Nowe kombajny S7 zostały wyposażone w silniki JDX pochodzące z najnowszej generacji. Kombajny S7 oraz X9 oferują zaawansowaną automatykę podczas zbioru w postaci opcjonalnych pakietów technologii. Należą do nich rozwiązania w zakresie automatyzacji, takie jak Harvest Settings Automation, dzięki której najważniejsze ustawienia kombajnu są automatycznie regulowane i dostosowywane do plonów oraz warunków panujących na polu.

Prasa dla mniejszych gospodarstw

Kilka nowości można było zobaczyć na stoisku firmy Kuhn Maszyny Rolnicze. Jedną z nowych maszyn była prasa stałokomorowa FB 3125. Maszyna ta przeznaczona jest dla ciągników o mocy już od 90 KM. Producent wyposażył prasę w podbieracz o szerokości 2,3 m, który posiada 4 rzędy palców podających. Bele formowane są w komorze, która posiada 18 walców z łożyskami bezobsługowymi. Prasa przeznaczona jest dla mniejszych gospodarstw, które posiadają ciągniki o znacznie mniejszej mocy.

Nowy przetrząsacz

Gamę przetrząsaczy karuzelowych firmy Kuhn uzupełnił nowy model GF6503. Jest to maszyna o szerokości roboczej wynoszącej 6,5 m i wyposażona w sześć karuzel. Przetrząsacze serii GF składają się w taki sposób, że maszyna jest na tyle kompaktowa, aby poruszać się po drogach i wjeżdżać na wąskie pola. Karuzele zachowują stabilność i równe ustawienie za ciągnikiem, nawet podczas gwałtownego hamowania i na zakrętach. Hydrauliczny amortyzator stabilizuje maszynę podczas skręcania na polu.

Koszenie na najwyższym poziomie

Wśród kosiarek dyskowych w ofercie firmy Kuhn pojawił się nowy model GMD 3515. Jest to maszyna o szerokości roboczej wynoszącej 3,5 m, przeznaczona głównie dla gospodarstw produkujących paszę dla zwierząt. Pionowe składanie do aż 125 stopni zapewnia wyśrodkowanie środka ciężkości za ciągnikiem podczas przejazdu po drogach na kolejne pola. Aby zwiększyć wydajność, kosiarkę GMD 3515 można połączyć z kosiarką czołową. Maszyna wyposażona jest w belkę tnącą OPTIDISC ELITE.

Ponadto podczas Agro Show 2024 firma Kuhn zaprezentowała nowy siewnik talerzowy do uprawy uproszczonej ESPRO 6002 oraz zbiornik frontalny TF 2300C.

24-tonowy rozrzutnik

Podczas tegorocznej wystawy Agro Show firma ALIMA-BIS zaprezentowała nowy rozrzutnik obornika i wapna Evo Spreader. Nowa seria rozrzutników będzie dostępna w wersjach o ładowności od 20 do 24 ton. Maszyna oparta jest na tandemowym układzie jezdnym ze skrętną tylną osią.

Najnowszy model, Evo Spreader Beast 24, wyposażony został w system umożliwiający precyzyjne aplikowanie obornika oraz wapna na odległość do 24 metrów. Maszyna posiada również hydraulicznie sterowane ograniczniki szerokości rozrzutu oraz system wagowy, który doskonale sprawdza się w precyzyjnym nawożeniu.

Polski samojezdny wóz paszowy

AlimaMix Motion to samojezdny, samozaładowczy wóz paszowy, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez polską firmę Alima-Bis. Maszyna napędzana jest silnikiem VOLVO o mocy 175 KM. Posiada układ jezdny, w którym każde koło jest skrętne, co umożliwia poruszanie się w tzw. psim chodzie, znacząco ułatwiając manewrowanie na małych przestrzeniach w gospodarstwach.

Wóz paszowy AlimaMix Motion wyposażony jest we frez o szerokości 210 cm, który pozwala na pobieranie paszy z silosów o wysokości do 6 m. Sporzadzanie TMR odbywa się w zbiorniku o pojemności 16 m³, a mieszanie i rozdrabnianie paszy wykonuje pojedynczy pionowy ślimak wyposażony w 14 noży o regulowanym kącie wychylenia.

Składane brony talerzowe

Swoimi nowościami na Agro Show w Bednarach pochwaliła się również firma Agro-Tom, która zaprezentowała dwa nowe modele agregatów talerzowych: ATH 5.0 oraz ATHX 7.5. Agregat talerzowy ATH 5.0 to maszyna zawieszana, składana hydraulicznie, przeznaczona do uprawy przedsiewnej, po orce lub innej wstępnej obróbce roli.

Może być również wykorzystywana do uprawy ściernisk, zapewniając odpowiednie przygotowanie pola. W zależności od szerokości roboczej, do współpracy z agregatem wymagane są ciągniki o mocy od 100 do 200 KM. ATH jest dostępny w czterech szerokościach: 4, 4,5, 5 i 6 m. Dodatkowo maszyna może być wyposażona w wózek transportowy wciągany nad ramę.

Model ATHX 7.5 jest półzawieszany i hydraulicznie składany. Wyposażony został w dwa rzędy agresywnych talerzy o średnicy 560 mm, ustawionych w układzie X, z piastami bezobsługowymi. Talerze zapewniają doskonałe cięcie i mieszanie gleby, a także stabilność maszyny na polu. Głębokość pracy jest regulowana hydraulicznie.

ATHX posiada również wał nożowy, transportowe koła o rozmiarze 600/50-22.5 oraz wózek z dyszlem. Zastosowany wał tandem ceownikowy o średnicy 600 mm idealnie zagęszcza glebę i jest wyposażony w skrobaki, które zapobiegają zapychaniu się wału. Zapotrzebowanie na moc wynosi minimum 300 KM.

Zestawy uprawowo-siewne

Firma Agro-Tom zaprezentowała również maszyny do uprawy uproszczonej, w tym zestawy uprawowo-siewne ATST 4.0 oraz SPH 6.0. Maszyna ATST posiada zbiornik o pojemności 5000 litrów, podzielony w stosunku 40:60.

Zestaw uprawowo-siewny SPH to uniwersalny siewnik pneumatyczny, który pozwala na uprawę, zagęszczenie gleby oraz wysiew w jednym przejeździe. Sekcja uprawowa siewnika składa się z agregatu talerzowego, wyposażonego w talerze o średnicy 460 mm zamontowane na piastach bezobsługowych oraz wału oponowego.

Maszyna ma pneumatyczny system transportu nasion napędzany hydraulicznie. Zapotrzebowanie na moc wynosi od 200 do 280 KM, a półzawieszany zestaw SPH jest dostępny w szerokościach 4 i 6 metrów.

Szerokość robocza tej maszyny wynosi 4 metry, na której zamocowane są redlice uprawowo-siewne. Za funkcje transportowe i zagęszczanie gleby odpowiada wał oponowy. Między sekcją roboczą a wałem umieszczony został rząd talerzy niwelujących o średnicy 460 mm. Maszyna wymaga ciągnika o mocy od 180 KM.

Najmocniejszy kompakt na świecie

Na stoisku firmy Agrihandler można było zobaczyć nową ładowarkę teleskopową JCB 530-60 AGRI SUPER. Jest to maszyna, która świetnie sprawdzi się w gospodarstwach zajmujących się hodowlą bydła, trzody chlewnej, w fermach drobiu, a także podczas produkcji roślinnej.

Kompaktowe rozmiary, wynoszące 2 m wysokości i 2 m szerokości, pozwalają na łatwe manewrowanie w ciasnych przestrzeniach budynków gospodarczych. Ładowarka wyposażona jest w mocny silnik o mocy 132 KM. Maksymalna wysokość, na jaką można podnieść wysięgnik, wynosi 6,1 m, a maksymalny udźwig to 3000 kg.

Nowością od JCB, która została zaprezentowana na stoisku firmy Agrihandler, są dwie serie ciągników Fastrac 4000 oraz 8000. Wersja Fastrac iCON łączy sprawdzone komfortowe oraz wydajne podwozie z technologią precyzyjnego rolnictwa, konfigurowalnym systemem sterowania oraz nowo opracowanym systemem Smart Transmission Control (STC).

Seria 4000 obejmuje modele o mocy od 170 do 222 KM, natomiast seria 8000 to dwa modele o mocy 286 oraz 340 KM.

spot_imgspot_img
Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x