środa, 18 września, 2024
spot_img

Nowe techniki genomowe – rozmowy o nowym projekcie rozporządzenia

Minister Czesław Siekierski oraz sekretarz stanu Michał Kołodziejczak spotkali się wczoraj z przedstawicielami sektora hodowli roślin w Polsce, przedstawicielami środowisk naukowych oraz ze specjalistami w zakresie prawa patentowego, aby omówić kwestie związane z koniecznością zmiany przepisów w zakresie nowych technik genomowych.

Nowe rozporządzenie

Obecnie w Radzie Unii Europejskiej trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie roślin uzyskiwanych za pomocą niektórych nowych technik genomowych oraz żywności i pasz pochodzących z tych roślin.

– Zbliżamy się do objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie UE i musimy starać się utrzymać te rozwiązania, które już udało się wspólnie wypracować. Nowe techniki, o których mowa w rozporządzeniu, umożliwią uzyskanie tych samych zmian, do których prowadzą konwencjonalne metody hodowlane, jednak w znacznie szybszym tempie – powiedział minister Czesław Siekierski.

Minister przypomniał, że rozporządzenie ma w przyszłości uregulować kwestie związane z roślinami uzyskanymi za pomocą dwóch metod biotechnologicznych – ukierunkowanej mutagenezy i cisgenezy. Ponadto intencją projektu jest dopuszczenie metod zmian DNA wyłącznie w obrębie tych gatunków, które krzyżują się w naturze, i które pozostają w puli hodowców.

– To zasadnicza różnica w stosunku do dotychczasowych metod modyfikacji genetycznych (GMO), w których stosuje się przenoszenie genów pomiędzy gatunkami niespokrewnionymi ze sobą – zaznaczył minister Siekierski.

Zalety nowych technikukierunkowanej mutagenezy i cisgenezy

 – Dzięki precyzyjnym metodom hodowlanym w niedługim czasie można uzyskać odmiany roślin, które mają cechy pożądane w rolnictwie. To ważne szczególnie w obliczu postępujących zmian klimatycznych – powiedział szef resortu rolnictwa.

Stanowisko resortu

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi popiera rozwój innowacyjnych technik w rolnictwie, jednak od samego początku prac nad projektem zgłasza potrzebę uregulowania spraw patentowania genów, cech, roślin uzyskanych za pomocą nowych technik genomowych.

– Ograniczenie patentowania umożliwi zapewnienie zachowania konkurencyjności małych i średnich hodowli roślin – zapewnił minister Siekierski.

Źródło: MRiRW

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x