czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Notowania giełdowe zbóż i oleistych

spot_img

Spore spadki notowań zbóż za oceanem i niewielkie zmiany w Paryżu w skali minionego tygodnia

Piątek przyniósł spadki notowań kontraktów na zboża i soję w Chicago. Sporą przeceną zamknął się też za oceanem cały tydzień. Najbliższa seria kukurydzy i pszenicy straciły w skali tygodnia ponad 2%, a soja potaniała w tym czasie o niespełna 1%. Korekta spadkowa wynika z realizacji zysków spekulacyjnych po wielotygodniowych wzrostach, ale przyczyniła się do niej także słaba sprzedaż eksportowa.

Jeszcze na początku minionego tygodnia kukurydza wspięła się na swoje pięcioletnie maksima w obawie o słabe tegoroczne zbiory w USA. Wielomiesięczne szczyty zaliczała też pszenica i soja. Śnieżna i długa zima, a następnie deszczowa wiosna spowodowały niespotykane dotąd problemy w zasiewach wiosennych na głównych terenach amerykańskich upraw jarych. Spora część areału przeznaczonego pierwotnie pod kukurydzę nie została zasiana, a duże opóźnienia siewów budzą obawy o plonowanie kukurydzy i soi także. Na południu USA opady utrudniają zbiory dojrzałej już pszenicy ozimej. To wszystko sprawia, że amerykańskie kontrakty na zboża podrożały od połowy maja o 23%-pszenica i 27%-kukurydza (najbliższa seria kontraktu). Do tak dużej skali wzrostu przyczyniły się fundusze hedgingowe (kapitał spekulacyjny), które panicznie odkupowały kontrakty na kukurydzę i pszenicę, a ostatnio zaczęły grać na wzrosty cen obu zbóż.

Na razie pogoda w Europie nie budzi takich obaw jak w Stanach Zjednoczonych. Stąd też zmiany notowań unijnych kontraktów są dużo mniejsze od ich amerykańskich odpowiedników, chociaż ogólny kierunek jest zachowany. Na starym kontynencie powoli zaczynają się już zbiory, a oczekiwania w stosunku do zbóż są duże. Zbiory pszenicy powinny wzrosnąć w tym roku także w Rosji (po gorszym sezonie) i na Ukrainie. Wprawdzie maleją szanse, że Rosja ustanowi nowy rekord produkcji, to jednak kraje te będą nadal wyznaczać poziomy cen eksportowych pszenicy w nowym sezonie.

Wzrostom unijnych kontraktów nie pomaga umacniające się euro. Kurs euro do dolara zbliża się do poziomu 1,40 i jest najwyższy od trzech miesięcy. Drożejąca wspólna waluta obniża konkurencyjność eksportu z UE.

W tym tygodniu poznamy ważne dla zachowania inwestorów dane z postępu i kondycji amerykańskich upraw (poniedziałek) oraz kwartalne dane o areale zasiewów i amerykańskich zapasach (piątek). Rynek czeka też na spotkanie prezydentów USA i Chin na szczycie G20, który odbędzie się pod koniec tygodnia w Japonii. Pozytywne sygnały mogłyby dać impuls dla wzrostów notowań głównie soi.

Zamknięcie notowań wybranych kontraktów futures – piątek, 21.06.2019 / zmiana tygodniowa:

Euronext-Paryż (Matif):

Kukurydza (sierpień-19): 175,75 eur/t / +0,5 eur/t (+0,29%) / w tygodniu: -0,75 eur/t (-0,43%);

Pszenica (wrzesień-19): 180,75 eur/t / +1,75 eur/t (+0,98%) / w tygodniu: 0,00 eur/t (0.00%);

Rzepak (sierpień-19): 367,0 eur/t / -1,0 eur/t (-0,27%) / w tygodniu: -0,50 eur/t (-0,14%);

Winnipeg – Canola (lipiec-19): 485,4 cad/t / -3,7 cad/t (-0,76%) / w tygodniu: +11,6 cad/t (+2,45%).

Chicago Board of Trade (CBoT):

Kukurydza (lipiec-19): 174,1 usd/t / -3,1 usd/t (-1,73%) / w tygodniu: (-2,38%);
Pszenica (lipiec-19): 193,4 usd/t / -0,2 usd/t (-0,08%) / w tygodniu: (-2,30%);
Soja (lipiec-19): 331,8 usd/t / -4,7 usd/t (-1,40%) / w tygodniu: (+0,67%);
Śruta sojowa (lipiec-19): 347,9 usd/t / -8,2 usd/t (-2,29%) / w tygodniu: (-2,44%);

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa

Źródło: USDA, barchart.com, inne…

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników