Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport dotyczący wsparcia rolnictwa ekologicznego w Polsce, wskazując na liczne nieprawidłowości w zakresie udzielania i rozliczania pomocy finansowej.
ARIMR nieterminowo wydawała decyzje o przyznaniu płatności ekologicznych
Zgodnie z danymi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nieterminowo wydawała decyzje o przyznaniu płatności ekologicznych, co spowodowało opóźnienia w wypłatach, a także grozi zmniejszeniem unijnych funduszy dla polskich producentów ekologicznych.
W latach 2015-2023, ARiMR wypłaciła beneficjentom łącznie blisko 2,94 miliarda złotych z przeznaczonych na wsparcie środków w wysokości 3,81 miliarda złotych. Mimo to, w latach 2018-2022, agencja wydała blisko 20 tysięcy decyzji na łączną kwotę ponad 520 milionów złotych z naruszeniem terminów.
Nieterminowe wydawanie decyzji przyznających płatności ekologiczne skutkowało przedłużeniem terminu ich realizacji, co z kolei stanowiło naruszenie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej. W kampaniach 2018–2022 z naruszeniem tego przepisu zrealizowano 1194 płatności w kwocie blisko 8,4 mln zł.
W ramowych planowanych działań dla żywności i rolnictwa ekologicznego nie określono źródeł ich finansowania oraz wielkości ponoszonych nakładów finansowych na rolnictwo ekologiczne, nie określono też docelowych wartości wskaźników realizacji poszczególnych działań na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego. Zdaniem NIK może to mieć niekorzystny wpływ na prawidłowe i racjonalne wsparcie finansowe rolnictwa ekologicznego, a także na dokonywanie właściwej oceny skuteczności realizowanych przedsięwzięć.
Realizacja wniosków pokontrolnych
Aktualizacja planu działań
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło prace nad aktualizacją ramowego planu działań na lata 2021-2030. Celem jest wprowadzenie jasnych informacji dotyczących:
- źródeł finansowania działań,
- stanu ich realizacji oraz danych do oceny tych działań.
Wzmocnienie nadzoru nad ARiMR
Minister Rolnictwa zadeklarował zwiększenie nadzoru nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby zapewnić terminowe wydawanie decyzji dotyczących płatności ekologicznych oraz ich realizacji.
Działania legislacyjne
Wprowadzono rozwiązania legislacyjne, które wydłużają terminy na podejmowanie decyzji o płatnościach ekologicznych, co ma na celu ograniczenie ryzyk związanych z ich nieterminowością i dążenie do ich całkowitego wyeliminowania w dłuższej perspektywie.
PEŁEN RAPORT DOSTĘPNY JEST NA STRONIE IZBY – TUTAJ
źródło: NIK