Co znajdziesz w artykule?
Niekonkurencyjne ceny, w tym drogi transport (fracht) sprawiają, że eksport unijnej pszenicy miękkiej obniżył się w tym sezonie o ponad 1/3 w skali roku, do tylko 13,0 mln ton (na 10.02.2025). Razem z durum jest to 13,4 mln ton wyeksportowanych w nieco ponad 7 miesięcy sezonu 2024/25. W kolejnych miesiącach wysyłki eksportowe muszą znacznie przyspieszyć aby osiągnąć prognozę USDA – 28 mln ton (pszenica razem) lub prognozę KE – 28,2 mln ton (razem miękka i durum).
Wprawdzie aktywność eksportowa Rosji i Ukrainy mocno spadła od początku tego roku, to jednak miejsce tych dostawców zajęła Australia i Argentyna (kończą się tam zbiory) i cały czas dobrze sprzedaje się pszenica pochodząca z USA.
Rumunia i Bułgaria odpowiadają za blisko40% unijnego eksportu pszenicy
Dominację w unijnym eksporcie zbóż przejęła Rumunia, która odpowiada za prawie 30% (3,8 mln ton) wszystkich wysyłek pszenicy. Kolejne 1,1 mln ton pszenicy wyeksportowała Bułgaria (9% całości). Obydwa kraje leżą w basenie Morza Czarnego i korzystają z niskich kosztów frachtu do Afryki i na Bliski Wschód. Francja, tradycyjnie największy producent i eksporter pszenicy zajmuje dopiero 5 miejsce w rankingu z eksportem na poziomie 1,5 mln ton (11% całości) po katastrofalnych zbiorach.
Polska zajmuje dopiero 7 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy
Nasz eksport pszenicy miękkiej poza UE sięga od początku sezonu 1,13 mln ton i jest o ponad połowę mniejszy niż sezon wcześniej (2,79 mln ton w analogicznym okresie).
Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej – wykres
Źródło: KE