poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nieodpowiedzialny rolnik wytruł pszczoły

spot_img

Jak podaje portal oknonawagrowiec.pl w piątek (22 maja) rolnik, który opryskał środkami chemicznymi pole rzepaku w okolicach wsi Wiatrowo i Czekanowo w gminie Wągrowiec, wytruł pół miliona pszczół. Wbrew zasadom uprawy zostały opryskane w ciągu dnia, a pole było głównym miejscem zbioru nektaru dla pszczół w okolicy. Zginęły pszczoły z ponad 140 uli!

 Pszczoły zatrute w pasiekach Wiatrowa i Czekanowa, to bezmyślność rolników przy odpryskach. Pomyślcie, czym pryskacie i w jakich godzinach! apeluje Anna Majer Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Wągrowcu, która na miejscu tragedii pojawiła się w towarzystwie przedstawicieli Związku Pszczelarzy z Łekna i Wągrowca oraz pracownika Urzędu Gminy Wągrowiec, reprezentującego wójta.

Padły pszczoły z czterech pasiek. W obecności przybyłej na miejsce policji i pozostałych osób, komisyjnie pobrane zostały próbki. W poniedziałek owady trafiły do laboratorium w celu zidentyfikowania od jakiego konkretnie środka chemicznego zginęły, co pozwoli ustalić sprawcę. Poszkodowani pszczelarze chcą starać się o odszkodowanie od rolnika lub chociaż od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– Tak szkoda mi tych ludzi, bo to lata pracy. Za 2-3 dni będzie widać, że te pszczoły wszystkie padną, bo trucizna jest w ulach z pyłkiem. Mnóstwo owadów będzie leżało w dennicach na spodzie, bo pszczoły wyrzucają te martwe. Nawet zakażony miód będzie truł i te, które przeżyją – tłumaczy tragiczną sytuację Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR.

Źródło/fot.: oknonawagrowiec.pl

WAŻNE!

Przepisy określają, że oprysku nie powinno się wykonywać w czasie aktywności zwierząt i owadów. Najlepiej robić to w godzinach wieczornych, koniecznie podczas wiatru nieprzekraczającego 4 m/s.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. 2013 poz. 455) każdy kto:

20) stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska, w szczególności nie uwzględniając:
a) możliwości zniesienia środków ochrony roślin na obszary lub obiekty niebędące celem zabiegu, lub
b) okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem, lub
c) minimalnych odległości stosowania środków ochrony roślin od określonych miejsc lub obiektów, lub
d) warunków atmosferycznych podczas stosowania środków ochrony roślin, lub
e) minimalnej powierzchni stosowania środków ochrony roślin, w przypadku stosowania tych środków przy użyciu
sprzętu agrolotniczego, lub
f) minimalnej odległości od zbiorników lub cieków wodnych, lub
g) wymogów bezpieczeństwa przy stosowaniu lub przechowywaniu środków ochrony roślin, lub
h) uwarunkowań przy stosowaniu środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego (…)

PODLEGA KARZE GRZYWNY.

 

Współdziałaj z pszczołami to Ci się opłaci!

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników