sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Niemcy zamierzają wycofać się z produkcji biopaliw otrzymywanych z upraw żywnościowych

spot_img

Niemcy są w centrum uwagi po tym, jak minister środowiska Steffi Lemke oświadczyła w ubiegłym tygodniu, że zamierza wezwać do zaprzestania stosowania biopaliw pochodzących z upraw w celu osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych.

biopaliwa_rzepak_Niemcy

Dla Australii może to oznaczać utratę największego klienta na rzepak, ponieważ Niemcy zaimportowały 1,18 mln ton australijskich nasion z całkowitego australijskiego eksportu 5,38 mln w ciągu roku kończącego się 30-września 2022.

„Biopaliwa oznaczają konsumpcję ziemi i utratę różnorodności biologicznej” – stwierdziła pani Lemke we wtorkowym wystąpieniu. „Aby zastąpić tylko około 4% zużycia paliw kopalnych w niemieckim transporcie drogowym, potrzebna jest powierzchnia upraw w Niemczech i za granicą, która odpowiada około 20% niemieckiego obszaru rolnego”.

Biopaliwo jest obecnie wykorzystywane przez niemieckie koncerny naftowe, aby pomóc im osiągnąć cele w zakresie redukcji gazów cieplarnianych, a pani Lemke oczekuje, że nadal będą odgrywać pewną rolę. „Chcę zintensyfikować wykorzystanie prawdziwych biopaliw produkowanych ze śmieci, odpadów i zużytego oleju jadalnego.”

„Dlatego jak najszybciej zaproponujemy rządowi ramy prawne wycofania produkcji biopaliw z upraw żywnościowych i paszowych”.

Podczas gdy cała Europa została mocno dotknięta rosnącymi cenami energii związanymi z rosyjską inwazją na Ukrainę, Niemcy są jak dotąd jedynym krajem, który rozważa wycofanie upraw żywności z użytku przemysłowego.

Olej roślinny z upraw stanowi 76% wszystkich surowców wykorzystywanych do produkcji biodiesla w Europie, a ruch Niemiec może mieć wpływ na ceny rzepaku w dłuższej perspektywie

Źródło: graincentral.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x