czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Niemcy pomogą Ukrainie utrzymać eksport produktów rolnych na obecnym poziomie

spot_img

Niemcy dołożą wszelkich starań, aby w 2024 roku Ukraina mogła eksportować co miesiąc przynajmniej 7,2 mln ton produktów rolnych, co udało się już osiągnąć dzięki europejskim partnerom – poinformowała o tym 12 czerwca parlamentarna sekretarz stanu w Ministerstwie Żywności i Rolnictwa Niemiec Ofelia Nik.

„Ukraina potrzebuje naszej solidarności, naszego wsparcia w odbudowie i wzmocnieniu sektora rolno-spożywczego. Chcę Państwa zapewnić, że nie zapomnimy o naszych obowiązkach w zakresie pomocy Waszemu krajowi w takiej mierze, w jakiej będzie to konieczne” – powiedziała urzędniczka.

Jednocześnie Ofelia Nik zauważyła, że pomimo wojny europejscy i międzynarodowi partnerzy z krajów G7 mogli w ciągu ostatnich 2 lat wiele osiągnąć, tworząc korytarze solidarnościowe i wsparcie dla eksportu zbóż z Ukrainy. Ustabilizowanie eksportu produktów rolnych, ma dla Ukrainy pierwszorzędne znaczenie.

ZOBACZ TAKŻE: Bakteryjna plamistość liści buraka – brak wiedzy przyczyną marnowania pieniędzy

„Chcemy, aby w tym roku eksport utrzymał się na poziomie co najmniej 7,2 mln ton miesięcznie. To wielkość, jaką Ukraina osiągnęła obecnie, w czasie wojny, a później wrócić do poziomu przedwojennego. Rząd niemiecki będzie w dalszym ciągu robił wszystko, co w jego mocy, aby wspierać Ukrainę w produkcji i eksporcie produktów rolnych” – podkreśliła O. Nik.

Ukraiński eksport kukurydzy w ostatnich 10 sezonach:

Według USDA Ukraina wyeksportuje w tym sezonie 18,1 mln ton pszenicy i 26 mln ton kukurydzy. W sezonie 2024/25 eksport ukraińskich zbóż powinien spaść do 13 mln ton pszenicy i do 24,5 mln ton kukurydzy

Eksport pszenicy z Ukrainy od sezonu 2014/15:

Źródło: Interfax-Ukraine, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x