Co znajdziesz w artykule?
Rozpoczął się cykl bezpłatnych szkoleń z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych, które mają kształcić rolników jak zabezpieczać gospodarstwa przed wirusem ASF.
Pierwsze szkolenie
Cykl szkoleń rozpoczął się w Bydgoszczy. Pierwsze szkolenie, w którym udział wziął minister Jan Krzysztof Ardanowski zainaugurowało program Integracja wiedzy i doświadczeń w obliczu zagrożenia ASF. Na szkoleniu w Bydgoszczy kilkuset hodowców dowiedziało się, w jaki sposób zabezpieczać swoje gospodarstwa przed wirusem, a pomóc im w tym mają zestawy bioasekuracyjne w których skłąd wchodzi m.in.: środek dezynfekcyjny, opryskiwacz, kombinezony ochronne, ochraniacze na buty wysokie oraz rękawiczki.
Dużym zaskoczeniem wśród hodowców był opryskiwacz, który pojawił się w zestawie. Sprawdzi się on przede wszystkim w dezynfekcji aut wjeżdżających na teren gospodarstwa czy do chlewni. W szkoleniu poza hodowcami brali udział również myśliwi, którzy również otrzymali pomocne zestawy z dodatkowo dołączonymi m.in. workami na dziki.
Co obejmuje program?
Program Integracja wiedzy i doświadczeń finansowany jest z Funduszy Promocji Mięsa Wieprzowego, a realizuje go Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Projekt zakłada przeszkolenie hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych we wszystkich województwach. Program pozwala przedstawić rolnikom, jak i myśliwym jak łatwo a przede wszystkim nieświadomie można przenieść wirusa do swojego gospodarstwa. Na szkoleniach przedstawiane sa podstawowe zasady, uczestnicy otrzymują wcześniej wspomniane pakiety. Ma to za zadanie pokazać, że tak naprawdę niewielkim nakładem i prostym sposobem można chronić swoje stado przed wirusem.
Kolejne szkolenia zostaną przeprowadzone w województwach: mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim.