niedziela, 8 września, 2024
spot_img

Nie ma możliwości odnowienia pozwolenia na stosowanie dikwatu


Co roku Komisja Europejska decyduje się na wycofanie pewnych substancji czynnych przez co zmniejsza się paleta dostępnych środków ochrony roślin, które mogą stosować unijny rolnicy.  W 2018 roku KE wydała rozporządzenie na mocy którego środki ochrony roślin zawierające w składzie dikwat nie mogą być dalej stosowane.  Zarząd KRIR wystosował wniosek na odnowienie pozwolenia  do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odpowiedz jest niestety negatywna.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że istnieje wysokie ryzyko dla pracowników, osób postronnych i mieszkańców w przypadku wszystkich zastosowań substancji czynnej dikwat. Co więcej, wskazano na wysokie ryzyko dla ptaków. W związku z tym uznano, że kryteria zatwierdzenia przewidziane w art. 4 rozporządzenia (WE) nr1107/2009 nie zostały spełnione. Dlatego też zatwierdzenie substancji czynnej dikwat nie mogło zostać odnowione.

Należy jednak wskazać, iż na podstawie art. 53 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w drodze odstępstwa od art. 28 w szczególnych okolicznościach państwo członkowskie może zezwolić, na okres nieprzekraczający 120 dni, na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w celu ograniczonego i kontrolowanego stosowania, w przypadku gdy takie działanie okazuje się niezbędne z powodu niebezpieczeństwa, któremu nie można zapobiec za pomocą innych rozsądnych działań. Oznacza to, że w nadzwyczajnych sytuacjach możliwe jest wnioskowanie o wydanie jednorazowego zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin, który nie uzyskał zezwolenia w kraju po wykazaniu zaistnienia sytuacji nadzwyczajnej w ochronie roślin.

Czym jest dikwat?

Dikwat służy do nieselektywnego zwalczania chwastów i desykacji niektórych upraw, np. ziemniaka, rzepaku. Środek działa kontaktowo i przemieszcza się w ograniczonym stopniu w roślinie. Niszczy nadziemne zielone części roślin, przez które jest szybko absorbowany. Głównym celem tej metody jest przyspieszenie osiągnięcia dojrzałości przez bulwy i zwiększenie ich zdrowotności. Niszczenie naci ziemniaka poprawia odporność na urazy mechaniczne, do których powstania mogłoby dojść w trakcie transportu lub przechowywania zbiorów. Niestety jego wycofanie sprawiło, że unijni producenci tracą na konkurencji na światowym rynku przez brak skutecznych zamienników.

Źródło:KRIR

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x