W kwietniu bieżącego roku po raz kolejny przeprowadziliśmy ankietę wśród firm z branży na temat warunków prowadzenia biznesu oraz prognoz dotyczących działalności w roku 2019.
Niestety po dwóch latach dobrych nastrojów indeks ponownie osiągnął wartość poniżej zera. Oznacza to powrót do sytuacji, gdy przeważają negatywne oceny i prognozy rozwoju branży. Już w październiku zeszłego roku obserwowaliśmy duży wzrost ocen negatywnych w porównaniu do wcześniejszego cyklu badania. Tak więc zeszłoroczne złe nastroje i obawy po trudnym suchym roku zostały potwierdzone i jeszcze się pogłębiły.
Średnia ocena i wynik indeksu to wynik cząstkowych odpowiedzi. Poniższe wykresy przedstawiają wyniki na dwa kluczowe pytania dotyczące przewidywanej koniunktury w branży i sprzedaży w firmach. W obu przypadkach notujemy wzrost ocen negatywnych w stosunku do wyników z października 2018. Te negatywne przewidywania mają wpływ na ogólny wynik indeksu.
CLIMMAR Indeks w drugiej połowie roku 2018 znowu lekko wzrósł
Europejskie Stowarzyszenie Sprzedawców Maszyn Rolniczych i Zakładów Serwisowych CLIMMAR reprezentuje 16.350 zakładów z 16 państw członkowskich, które osiągają obroty w wysokości prawie 40 miliardów euro rocznie zatrudniając 160.ooo pracowników; w sumie przedsiębiorstwa kształcą 17.ooo praktykantów.
Powstały w roku 2018 „CLIMMAR Indeks“, opisuje jedną wartością bieżącą sytuację zakładów handlowych i serwisowych z branży maszyn i urządzeń rolniczych. Należy pamiętać, że jest to wypadkowa ze wszystkich krajów biorących udział w badaniu (zrzeszonych w CLIMMAR) i wyniki te mogą różnić się od wyników z poszczególnych rynków. Indeks mieści się w przedziale od 3 (co oznacza sytuację bardzo dobrą) do -3 (co oznacza sytuację bardzo złą). W drugiej połowie roku 2018, po załamaniu w pierwszej połowie roku, wskaźnik zarejestrował ponownie pozytywny rozwój i wzrósł do wartości 0,85 z wartości 0,61 sześć miesięcy wcześniej. Głównym powodem tego rozwoju są zwiększające się obroty w warsztatach i magazynach części zamiennych. Nadal jednak w kilku krajach biorących udział w badaniu osłabiona jest jeszcze sprzedaż nowymi maszynami.
CLIMMAR Indeks jest częścią większego badania, w którym również sprawdzane są oczekiwania co do przyszłej koniunktury. Zaprezentowana mapka pokazuje oczekiwania dotyczące rozwoju branży w pierwszej połowie br.
Kolor czerwony to oczekiwania gorszej koniunktury W przypadku nowych maszyn pogorszenia koniunktury oczekuje się nie tylko w Polsce ale również w Niemczech, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych jest członkiem CLIMMAR i od lat bierze udział w badaniach i wspólnych projektach realizowanych przez tę organizację. CLIMMAR Indeks jest jednym z takich projektów. Został on zainicjowany i zaproponowany członkom CLIMMAR przez PIGMIUR, który prowadzi podobne badanie na rynku Polskim od drugiej połowy 2014 roku.
źródło: PIGMiUR