Co znajdziesz w artykule?
Według FAO indeks międzynarodowych cen cukru wzrósł w lipcu o skromne 0,7% i wyniósł średnio 120,2 punktu. Oznacza to drugi z rzędu lekki miesięczny wzrost światowych cen cukru. Nadal jednak cukier tanieje od początku roku o ponad 10% i o blisko 1/5 w skali roku.
Mniejsza produkcja w Brazylii wsparła lekko ceny światowe cukru w lipcu
Wzrost cen w lipcu wynikał z niższej niż oczekiwano produkcji cukru w Brazylii w pierwszej połowie miesiąca, która przeważyła nad presją spadkową wywieraną przez zwiększone opady monsunowe w Indiach i sprzyjające warunki pogodowe w Tajlandii. Ponadto utrzymujące się obawy dotyczące wpływu przedłużającej się suchej pogody na plony w Brazylii w nadchodzących miesiącach oraz niedawne podwyżki cen etanolu dodatkowo wsparły światowe ceny cukru.
Indeks FAO światowych cen cukru:
Od początku roku cukier tanieje systematycznie w kraju
Powszechne promocje stosowane przez sieci handlowe wynikają z ciągle niskich notowań cukru na świecie, ale też z „wojny cenowej” między dwoma największymi sieciami sklepów. Dane MRiRW zamieszczone w formie wykresu poniżej pokazują, że systematyczne spadki cen cukru trwają już od kwietnia 2023 roku. Tylko od początku tego roku (dane dostępne do końca czerwca) średnia cena cukru spadła w sieciach handlowych o 10% do 2,843 zł/kg.
Graficzna prezentacja cen cukru białego w sieciach handlowych
Źródło: FAO, MRiRW