Na stacjach średnie ceny paliw – ON i Pb95 – spadły o 4 gr/l w skali tygodnia

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Ceny paliw, zwłaszcza diesla są ważną pozycją kosztową w produkcji rolnej. Niepokojące dla rolników jest zatem ponowne rozjechanie się w hurcie cen benzyny i diesla do ok. 35-40 groszy z VAT. Taka sytuacja miała miejsce zimą, ale wtedy wynikała z większego zużycia oleju opałowego w sezonie grzewczym.

Rolnictwo jest dużym konsumentem diesla

Warto wiedzieć, że krajowe rolnictwo jest dużym konsumentem oleju napędowego. Dane GUS z 2016 roku pokazują, że rolnictwo we wspomnianym roku odpowiadało za 12% krajowego zużycia ON (1,65 mld litrów). Dla kolejnych lat GUS nie publikował już takich informacji, ale na podstawie danych o dopłatach do ON, czyli zwrocie części podatku akcyzowego, można oszacować, że w 2023 roku w rolnictwie zużyto 1,8 mld litrów oleju napędowego, co stanowiło ok. 12-13% całego krajowego zużycia. Jako, że rolnicy kupują paliwa w ilościach hurtowych, ceny im proponowane są zwykle dużo niższe od tych obowiązujących na stacjach paliw.

Różnica ceny hurtowej diesla i Pb95 waha się w okolicy 35-40 gr/l – wykres

W oficjalnym cenniku PKN Orlen benzyna Pb95 potaniała o symboliczny 1 grosz (bez zmian tydzień wcześniej), a diesel potaniał o 2 grosze (-4 gr/l tydzień wcześniej) w tygodniu kończącym się 23-lipca 2Ceny paliw025 roku. W konsekwencji ostatnich zmian średnia cena diesla (z VAT) obniżyła się do poziomu 5,85 zł/litr, a benzyny 95 oktanów spadła do 5,50 zł/litr.

Na szczęście dla kierowców wróciły wakacyjne promocje

Konsekwencją wcześniejszych zmian był bardzo duży wzrost marż stacji paliw, które zamiast dostosować cenniki do warunków rynkowych (ceny paliw spadały, ale tylko w hurcie) proponują, zwykle 20-40 groszowe, upusty przy zakupach z użyciem aplikacji. Zresztą upusty oferują sieci, które mają dużo wyższe ceny chociażby w porównaniu do publikowanej tu średniej krajowej. Dodatkowo promocyjne ceny paliw dotyczą stosunkowo niewielkich ilości.

Przeczytaj również – Ceny paliw w hurcie i na stacjach rozjechały się mocno !!!

Warto szukać tańszych stacji

Rozpiętość cenowa między najtańszymi stacjami paliw, a tymi najdroższymi zwiększyła się w ostatnim czasie. Tradycyjnie już najtańsze stacje są zlokalizowane przy centrach handlowych, ewentualnie stacje miejskie, a najdroższe przy drogach szybkiego ruchu.
Różnice cenowe wynikają z powrotu marż na bardzo wysokie poziomy. Licząc od początku 2025 roku marże średnie stacji paliw są dużo powyżej średniej z lat 2017-2023 (w 2024 roku były rekordowe). Decydujący wpływ na ceny, a tym samym marże stacji ma PKN Orlen, który posiada najwięcej stacji na rynku. Wspomniane różnice wyrównują się w przypadku, gdy kierowca korzysta z wakacyjnych rabatów.

Ceny paliw na stacjach – średnie na 16-07-2025

Według e-Petrol.pl w połowie 30-go tygodnia 2025 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 5,85 zł/litr i 6,04 zł/litr. Oznacza to, że cena popularnej benzyny i diesla spadła o 4 grosze w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia autogazu pozostała na poziomie 2,69 zł/l. Na giełdzie cena ropy spadła w ostatnim tygodniu, a kurs usd/pln spadł w pobliże wieloletnich minimów.


Średnie ceny paliw w detalu: 23-07-2025 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 6,65 zł/l (-2 gr/l);
• Pb95: 5,85 zł/l (-4 gr/l);

• ON: 6,04 zł/l ( -4 gr/l);
• LPG: 2,69 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny paliw na stacjach – wykres

Paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l – ON z października i 7,95 zł/l – Pb95 z czerwca 2023).

Aktualnie ceny paliw są również niższe niż przed rokiem o 34-50 gr/l w detalu i 23-61 groszy na litrze w hurcie.

Ceny paliw mocno spadły w skali roku (tabela)

Warto, a może nie warto, przypomnieć sobie dawne czasy – Orlen apeluje o niekupowanie paliwa na zapas. Mamy powody do obaw?

Cena diesla w hurcie jest ponowienie dużo wyższa od benzyny

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 23-go lipca 2025, cena netto litra benzyny 95 spadła o 1 grosz (+0 groszy tydzień wcześniej) i sięgała 5,50 zł/litr (z VAT). W tym samym czasie diesel potaniał o 2 grosze (-4 groszy tydzień wcześniej) i kosztował 5,85 zł/litr (z VAT). Oznacza to, że diesel był w środę (23.07.2025) o 35 groszy droższy od benzyny.

Warto przypomnieć, że od połowy maja do połowy czerwca ceny diesla i benzyny w hurcie były równe, a nawet ON był czasem tańszy. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w sierpniu 2024 roku.
Ceny paliw są w hurcie wyraźnie niższe niż na początku roku
Od początku 2025 roku benzyna 95 w hurcie tanieje o 26 groszy, a diesel potaniał w tym czasie o 18 groszy na litrze.

Dla porównania, średnia cena PB-95 i ON spadła na stacjach paliw odpowiednio o 19 groszy i 6 groszy za litr od początku tego roku.

Hurtowe ceny paliw PKN Orlen (wykres)

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN (wykres)

Ceny ropy Brent znalazły punkt równowagi wokół 68 usd/baryłkę

Od połowy lipca notowania ropy Brent oscylują w okolicy poziomu 68,0 usd/baryłkę. Oznacza to cenę dużo niższą niższą w porównaniu do tych poziomów obowiązujących w okresie wojny między Izraelem i Iranem (max. blisko 80 usd/b).

Inwestorzy z rynku ropy koncentrują się obecnie na raportach dotyczących zapasów i globalnych aktualizacjach makro, które mogą zmienić nastroje. W obliczu zaostrzających się sankcji (np. wobec Rosji) i nasilających się problemów w handlu, rynki ropy powinny pozostawać nisko. Jednak duże postępy w negocjacjach handlowych i kolejne umowy między USA i partnerami mogą wesprzeć wzrost cen ropy.
W czwartkowy wieczór (24.07.2025) ropa Brent kosztuje ok. 68,5 usd/b, czyli tyle samo jak tydzień wcześniej.

USD/PLN wrócił w pobliże 3,60 zł za dolara

Dzisiaj (24.07.2025) wycena dolar/złoty oscyluje wokół 3,61 zł za dolara, czyli o ok. 5 groszy niżej niż przed tygodniem. Co ciekawe, majowa obniżka stóp procentowych w Polsce i ponowna na początku lipca (w czerwcu RPP pozostawiła stopy bez zmian) nie przeceniła złotego. Ostatni powrót do wzrostu notowań euro wobec dolara (dolar się osłabił) przełożyła się na spadek kursu USD/PLN.

W tym roku marże stacji ze sprzedaży paliw są zbliżone do rekordowego poziomu

W połowie 30 tygodnia 2025 uśredniona marża modelowa stacji paliw wyniosła 19 groszy/l dla ON (-2 grosze w skali tygodnia), a w przypadku benzyny (Pb95) aż 35 groszy na litrze (-2 grosze w skali tygodnia).

Licząc od początku 2025 roku uśrednione marże stacji paliw są zbliżone do rekordu z 2024 roku (patrz wykres).

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej (wykres)

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniają upustów okresowych stosowanych przez różne sieci stacji.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, ewgt

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x