czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Muchy roznosicielem ASF?

spot_img

ASF od kilku lat uprzykrza życie hodowcom świń. Powoduje komplikację na skalę globalną utrudniając swobodny eksport na rynki zagraniczne. Konkretne działania potrzebne są tu i teraz w tym zdecydowana bioasekuracja i dezynfekcja. Najnowsze badania naukowe wskazują , że mogą w tym pomóc owady i ekstrakty roślinne!

Trzoda chlewna to tylko jeden aspekt

Silna potrzeba naprawy sytuacji w sektorze trzody chlewnej zmusiła naukowców do podjęcia licznych badań naukowych. Badacze jednogłośnie stwierdzili, że biorąc pod uwagę ASF należy skupić się nie tylko na trzodzie chlewnej, ale również na owadach które w dużej mierze mają z tymi zwierzętami styczność.

Podczas II Kongresu Zootechniki Polskiej prof. Krzysztof Niemczuk przedstawiając aktualną sytuację w zakresie ASF omówił wyniki badań dotyczących roli owadów w rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Dlaczego? Istniały podejrzenia, że mogą one być ewentualnym wektorem choroby. Jak się okazało hipoteza była słuszna. W kilku z nich znaleziono materiał genetyczny, natomiast nigdy nie udało się wyizolować wirusa. W związku z tym traktowane jest to jako możliwość zanieczyszczenia mechanicznego. Pracownicy Instytutu weterynaryjnego zadeklarowali kontynuację tego typu badań. 

Skuteczna dezynfekcja

Podczas kongresu poruszono jeszcze inny temat, który może być ważnym krokiem w dziedzinie ochrony środowiska. Trwają badania nad skutecznością ekstraktów roślinnych jako środków do dezynfekcji w walce w rozpowszechniającym się wirusem ASF. To innowacyjne rozwiązanie docelowo mogłoby zapewnić skuteczną dezynfekcję, ale i bezpieczne warunki stosowania dla ludzi i zwierząt oraz ochronę środowiska przed degradacyjnym działaniem chemicznych środków dezynfekcyjnych. Co ważne środki te były by tańsze od obecnie używanych, chemicznych komponentów. Jak dotąd przebadano 14 ekstraktów roślinnych. Na obecnym etapie badań trzy ekstrakty wykazały działanie wirusobójcze przeciwko ASF.

Nie da się ukryć, że informację przedstawione na kongresie rodzą ogromną nadzieję na polepszenie dramatycznej sytuacji na rynku wieprzowiny ale i także pokazują nowe kierunki rozwoju. Środki dezynfekcji tańsze i bezpieczne dla zwierząt, ludzi oraz naszego środowiska? Brzmi świetnie pozostaje jedynie czekać na pierwsze efekty badań naukowych.

wir.org.pl
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x