poniedziałek, 2 grudnia, 2024
spot_img

MRiRW o chorobie niebieskiego języka – Czy wykrycie BTV wymusza wybicie stada?

spot_img

Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), aby odpowiedzieć na najważniejsze obawy hodowców związane z chorobą niebieskiego języka (BTV). W szczególności interesowało nas, czy w przypadku wykrycia tej choroby konieczne jest uśmiercanie całego stada oraz jakie środki ostrożności i leczenia są dostępne dla hodowców. Sprawdź, czego się dowiedzieliśmy

MRiRW o chorobie niebieskiego języka

W odpowiedzi na nasze pytania uzyskaliśmy szczegółowe informacje dotyczące charakterystyki choroby, zasad postępowania w przypadku jej wystąpienia oraz wytycznych mających na celu ochronę zdrowia zwierząt i bezpieczeństwo hodowli.

Szczegóły na ten temat znajdziesz w naszym artykule – Choroba niebieskiego języka w Polsce. Objawy i profilaktyka

Polska, dotąd wolna od choroby niebieskiego języka, od kilku lat monitoruje sytuację epidemiologiczną, zwłaszcza w kontekście krajów sąsiadujących, gdzie BTV występuje. Inspekcja Weterynaryjna, we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach, wdrożyła programy monitorowania, które obejmują badania kontrolne bydła, owiec i kóz. Dodatkowo, prowadzi się doraźny monitoring owadów, aby zidentyfikować potencjalne wektory wirusa.

Co w przypadku wykrycia choroby niebieskiego języka w stadzie?

Jeżeli zwierzęta nie reagują na leczenie, powiatowy lekarz weterynarii ma prawo wydać decyzję administracyjną na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy, nakazującą zabicie lub ubój zwierząt zakażonych lub podejrzanych o zakażenie. W takiej sytuacji hodowcy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.

Pierwsze ognisko BTV w Polsce

22 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano pierwsze ognisko BTV (serotyp 3) w gospodarstwie z bydłem mięsnym w powiecie wołowskim, województwo dolnośląskie. Wirus został potwierdzony w próbkach pobranych od zwierząt, które nie wykazywały objawów klinicznych. To potwierdza skuteczność przeprowadzanych badań monitoringowych.

Działania MRiRW i Inspekcji Weterynaryjnej

Obecnie MRiRW i Inspekcja Weterynaryjna koncentrują się na określeniu zasięgu występowania BTV w Polsce oraz na ustaleniu szczególnych wymagań zdrowotnych dla zwierząt przemieszczających się z obszarów objętych chorobą.

Wskazówki dla hodowców

  • Obserwuj stado i zgłaszaj niepokojące objawy lekarzowi weterynarii.
  • Stosuj się do zaleceń powiatowego lekarza weterynarii oraz Inspekcji Weterynaryjnej.
  • Utrzymuj dobre warunki bytowe zwierząt oraz zapewniaj im odpowiednią opiekę.
spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x