sobota, 27 lipca, 2024
spot_img

MRIRW: Budowa suchego portu podlega analizie

spot_img

Port wcale nie musi być morski, a granica może łączyć. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, Kijów szuka alternatywnych ścieżek transportu dla eksportu towarów. Podczas rozmów polsko ukraińskich pojawił się pomysł stworzenia tzw. suchego portu. Czy to prawda, postanowiliśmy sprawdzić u źródła – Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Polska szuka możliwości wymiany handlowej z Ukrainą

Po tym jak informacja obiegła świat zapytaliśmy MRIRW o komentarz.  

„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że strona polska szuka możliwości rozwoju wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą w warunkach, prowadzonych przez Rosję na terytorium Ukrainy, działań wojennych.”  – odpowiedział Dariusz Mamiński, radca z Wydziału Prasowego Departamentu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Budowa „suchego portu”

Zapytaliśmy, czy istnieje szansa na budowę suchego portu. W odpowiedzi przeczytaliśmy, że jest taka możliwość, ale na razie podlega analizie. 

„Jednym z możliwych rozwiązań pozwalających na zwiększenie przepływu towarów mógłby być tzw. suchy port. Obecnie możliwości realizacji takiego rozwiązania są przedmiotem analiz.” – poinformował Dariusz Mamiński. 

Na ten moment więcej informacji nie otrzymaliśmy. Budowa suchego portu pozwoliłaby na eksport produktów rolnych z Ukrainy, a co za tym idzie uregulowałby stosunek między podażą a popytem. Z pewnością ścieżka eksportu wpłynęłaby na obniżenie światowych cen płodów rolnych. Oczywiście jeśli transportowane produkty nie stałyby się celem militarnym wojsk rosyjskich. Co o tym sądzicie? Czy budowa suchego portu to rozsądne rozwiązanie? 

Zdj: pixabay

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x