niedziela, 24 listopada, 2024
spot_img

Mleko do skupu pierwszy raz od kilku miesięcy potaniało

spot_img

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że podczas stycznia nowego roku 2021 cena oferowana w skupie za mleko spadła do poziomu 149,35 zł/hl, o 2,3 % mniej w stosunku do  grudnia 2020 r. Jednak warto zauważyć, że stawka ta była o 8,9% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Czy to koniec dobrej passy? Zdaniem analityków, nie należy obawiać się utrzymania trendu spadkowego szczególnie gdy na platformie internetowej Global Dairy Trade utrzymuje trend wzrostowy cen. W dniu 16 lutego 2021 zakończyła się dodatnim indeksem na poziomie 3% a średnia cena ukształtowała się na poziomie 3746 USD. Największe podwyżki odnotowano w przypadku pełnego mleka w proszku oraz sera Cheddar.

 Wyniki ostatniej sesji prezentujemy poniżej:

  • Pełne mleko w proszku +4,3% – cena 3615 USD/t
  • Ser Cheddar +2,4% – cena 4268 USD/t
  • Masło +2,0% – cena 5129 USD/t
  • Bezwodny tłuszcz mleczny +1,1% – cena 5527 USD/t
  • Laktoza +0,4% – cena 1232 USD/t
  • Odtłuszczone mleko w proszku +0,3% – cena 3207 USD/t
  • Maślanka w proszku – nie była oferowana
  • Serwatka w proszku – nie była oferowana  

Jak kształtowały się ceny na krajowym rynku?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 14.02 – 21.02.2021 r  masło w blokach zbywano przeciętnie po  15,56 zł/kg, o 2,1% drożej niż w poprzednim notowaniu. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 16,78 zł/kg , o 1,5% drożej niż w ubiegłym tygodniu. 

Cena zbytu OMP (odtłuszczone mleko w proszku) wyniosła 10,02 zł/kg i była o 1,2% wyższa niż w poprzednim raporcie. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 12,31 zł/kg, o 0,5% mniej niż w ostatni tygodniu.

Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach

Obecnie mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,51 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w kraju.

1.Produkty mleczarskie płynne

2. Produkty mleczarskie stałe

3. Sery i twarogi

źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej 
kowr.gov.pl
pfhb.pl

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x