Co znajdziesz w artykule?
Wczoraj w Poznaniu, podczas odbywających się tam Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych Polagra 2020 zorganizowano szczyt z udziałem ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej. Główną tematyką obrad było kształtowanie unijnej Wspólnej Polityki Rolnej w nadchodzącym okresie programowania, a także ocena prac nad Strategiami „Od pola do stołu” i o bioróżnorodności. Ogólna ocena prac była pozytywna jednak Komisji Europejskiej zarzucono brak dostatecznych konsultacji i oceny wpływu proponowanych zmian na rolnictwo.
Trzeba wzmacniać sektory
Ostatecznie ministrowie podpisali wspólną deklarację w której wysoko oceniono porozumienie państw członkowskich Unii Europejskiej w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2020 z 21 lipca 2020 roku. Zdaniem ministrów to ważne rozstrzygnięcie dotyczące poziomu finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i otwarcie drogi do finalizacji negocjacji w sprawie jej reformy. W powyższym kontekście doceniono również zwiększenie ilości środków finansowych na WPR w stosunku do pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej (KE) z 2018 roku.
Należy bardziej dofinansować WPR
Ministrowie zauważyli jednak, że powyższe porozumienia nie gwarantują wystarczającego poziomu finansowania WPR. Istnieje zatem potrzeba utrzymania i dalszego wzmacniania (szczególnie finansowego) pełnego zakresu unijnych instrumentów, które przyczyniają się do społecznej i gospodarczej stabilności rolnictwa.
Brak konsultacji i bezpieczeństwo
Do negatywów zaliczono natomiast brak odpowiednich konsultacji przy przyjmowaniu przez Komisję Europejską powyższych strategii, a także brak analizy ich faktycznego wpływu na rolnictwo z uwzględnieniem równowagi między wymogami ekologicznymi, a opłacalnością produkcji rolnej i zapewnieniem Europie bezpieczeństwa żywnościowego.
Deklarację podpisali ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej czyli: Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji a także szefowie resortów rolnictwa z: Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii i Słowenii.
Źródło i foto: MRiRW