piątek, 13 września, 2024
spot_img

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy i uczestnicy rynku zbóż uzgodnili maksymalny limit eksportu pszenicy w tym sezonie

Pełniący obowiązki Ministra Polityki Agrarnej Ukrainy Taras Wysocki oraz uczestnicy rynku zbóż podpisali aneks do Porozumienia na rok gospodarczy 2024/2025.

Reprezentacja uczestników rynku zbożowego


Pod dokumentem podpisali się:
Amerykańska Izba Handlowa na Ukrainie , Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe, Europejskie Stowarzyszenie Biznesu , GS, Ogólnoukraińskie Forum Agrarne, NGO, Stowarzyszenie Rolników i Prywatnych Właścicieli Ziemi Ukrainy.


Maksymalny limit eksportu pszenicy na ten sezon wynosi 16,2 mln ton


W Porozumieniu ustalono maksymalny wolumen eksportu pszenicy oraz mieszanki pszenno-żytniej (meslin) w roku gospodarczym 2024/2025 na poziomie 16,2 mln ton.

Według Tarasa Wysockiego celem podpisania Memorandum jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, przewidywalnego, elastycznego i stabilnego eksportu zbóż oraz stabilnego funkcjonowania rynku zbóż na Ukrainie.

Tempo eksportu pszenicy w tym sezonie jest o ponad 70% szybsze niż przed rokiem

Strony uzgodniły dalszy monitoring wielkości eksportu zbóż i w razie potrzeby korektę maksymalnego wolumenu eksportu w styczniu 2025 roku.

Oficjalne dane pokazują, że Ukraina wyeksportowała już w tym sezonie (od 1 lipca) 3,78 mln ton pszenicy. Oznacza to, że tempo eksportu pszenicy w tym sezonie jest o 72% szybsze niż przed rokiem.

Prognoza USDA dla ukraińskiego eksportu pszenicy jest znacznie mniejsza

Dla porównania, Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł w sierpniu o 1 mln ton do 14 mln ton swoją prognozę ukraińskiego eksportu pszenicy w tym sezonie. W całym sezonie 2023/24 Ukraina wywiozła za granicę 18,4 mln ton pszenicy.

Produkcja, zużycie i zapasy pszenicy na Ukrainie według USDA (mln ton)

Źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x