środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Mięso czerwone, a rak. Jakie są fakty?

spot_img

Internet zmienił świat. Daje dostęp do wiedzy z każdej dziedziny, niestety często zamieszczone informacje w internecie są nieprawdziwe. Od wielu lat można spotkać się ze stwierdzeniem, że czerwone mięso powoduje raka.

Zdrowsza niż dawniej 

Czy wiedzieliście, że teraźniejsza wieprzowina zawiera 30 procent mniej tłuszczu, niż ta produkowana w latach 80. ubiegłego wieku? To zasługa zmian jakie zaszły podczas dziesięcioleci doskonalenia świń w kierunku mięsnym. 

„Jest mniej kaloryczna i charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Zawiera dość dużo wysokowartościowego białka. Może być źródłem żelaza, cynku, selenu i witamin A i z grupy B, oraz kwasu foliowego” – mówi prof. Wiesław Przybylski z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie.

Nie ma dowodów na to, że mięso czerwone powoduje raka

Obszerny przegląd badań na temat wpływu mięsa wieprzowego na zdrowie mówi o tym, że mięso czerwone, w tym wieprzowe, nie jest szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, wieprzowina w odpowiednich ilościach jest wręcz koniecznym składnikiem zróżnicowanej, zbilansowanej diety. Badania przeprowadzone w Korei Południowej pod kątem zapadalności na raka wskutek spożywania czerwonego mięsa objęły ponad 6 mln uczestników. Nie potwierdziły one jednoznacznie szkodliwości mięsa czerwonego. Pokazały, że nie można udowodnić takiego związku.

– To bardzo solidne badania, które każą poszukiwać innych przyczyn chorób nowotworowych. Pokazują, że nie powinniśmy rezygnować  z wartościowych posiłków mięsnych, które dostarczają naszemu organizmowi substancji odżywczych niedostępnych w innych produktach – tłumaczy dr Anna Onopiuk z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, współautorka raportu.

Jakość ma znaczenie 

Raport przywołuje też ciekawe badania amerykańskiej naukowiec Shalene H. McNeill, opublikowane w 2014 roku. Pokazują one, jak na przestrzeni blisko 40 lat zmieniała się dieta Amerykanów. W tym czasie wzrosła ilość kalorii z 2057 kcal do 2674 kcal. Co ważne spożycie mięsa w tym czasie utrzymało się na względnie stałym poziomie. Wzrosła z kolei konsumpcja rafinowanych zbóż i cukrów oraz tłuszczów dodawanych do żywności. To właśnie na cukry proste w diecie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Komponując codzienny jadłospis warto zamienić makaron lub chleb pszenny na razowy a biały ryż czy ziemniaki na produkty takie jak topinambur czy lub ryż brązowy. Dobrze zbilansowana dieta bogata w białko zwierzęce i roślinne to podstawa zdrowego organizmu. A czy wy zwracacie uwagę na to co ląduje na waszym talerzu? Dajcie znać czym dla was jest zbilansowana dieta! 

Źródło:polska-wieprzowina.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x