Co znajdziesz w artykule?
Raport FAO informuje, że indeks cen olejów roślinnych wyniósł w lipcu średnio 135 punktów, po wzroście o 3,2 punku (2,4 procent) w porównaniu z czerwcem i jednocześnie najwyższy poziom od lutego 2023 r. W skali roku analizowany indeks wzrósł o 4%.
W lipcu drożały wszystkie oleje roślinne
Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły nieznacznie, głównie dzięki mocnym globalnym zakupom importowym, które zbiegły się w czasie ze wzrostem produkcji w Indonezji, wiodącym na świecie producencie oleju palmowego, poniżej potencjalnego.
Tymczasem w lipcu światowe notowania oleju sojowego wzrosły trzeci miesiąc z rzędu, głównie w wyniku utrzymującego się wysokiego popytu ze strony sektora biopaliw w obu Amerykach.
Jeśli chodzi o oleje słonecznikowy i rzepakowy, do rosnących cen na rynkach międzynarodowych przyczyniły się głównie pogarszające się perspektywy zbiorów w kilku głównych krajach produkujących poszczególne nasiona oleiste w sezonie 2024/25.
Kształtowanie się indeksu cen olejów roślinnych – wykres
Ceny oleju rzepakowego w Polsce
Dane MRiRW pokazują, że na krajowym rynku olej rzepakowy surowy podrożał w skali roku o 10,3% do 3.954 zł/t na koniec lipca. Jednocześnie ceny oleju rafinowanego były na zamknięciu lipca (5.819 zł/t) o 19,1% niższe niż rok temu.
Dla porównania, średnie ceny sprzedaży oleju rzepakowego w Polsce:
Źródło: FAO, MRiRW