piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Maszyny na przedni TUZ ciągnika. Co oferuje rynek?

spot_img

Wyposażenie nowych ciągników w przedni TUZ staje się swego rodzaju standardem. W celu dociążenia przedniej osi oraz lepszego rozłożenia masy powszechnie stosuje się obciążniki na przód. Jednak przedni TUZ można również wykorzystać, zawieszając na nim konkretne maszyny, osiągając przy tym wymierne korzyści. Jakie zatem zabiegi można wykonywać z użyciem maszyn na przedni TUZ i jak wygląda oferta tych maszyn?

Optymalizacja prac polowych

Coraz większa świadomość rolników, rosnące ceny paliwa oraz czas przeznaczony na wykonywanie poszczególnych zabiegów agrotechnicznych, którego coraz częściej brakuje, skłania rolników do stosowania agregatów złożonych wieloczynnościowych, czyli do łączenia kilku zabiegów podczas jednego przejazdu. Dobrą praktyką, coraz częściej stosowaną przez rolników, jest zawieszanie maszyn na przedni TUZ ciągnika. Zastępują one zwykły obciążnik na przód, który mimo swej ważnej funkcji, jaką jest dociążenie całego zestawu podczas prac polowych oraz jak najlepsze wyrównanie nacisków na poszczególne osie ciągnika, nie pełni dodatkowych funkcji.

Maszyny zawieszane na przedni TUZ nie tylko dociążają, ale także mają wpływ na ekonomię oraz jakość pracy. Wykonanie kilku zabiegów agrotechnicznych podczas jednego przejazdu roboczego oszczędza nasz drogocenny czas, a także paliwo, które jest bardzo dużym kosztem uprawy. Wykonanie więcej niż jednego zabiegu jednocześnie z wykorzystaniem maszyn zawieszanych na przedni TUZ dodatkowo znacznie zmniejsza zagęszczenie gleby, ograniczając krotność przejazdów na danym polu.

Jakie zatem zabiegi można wykonywać z użyciem maszyn na przedni TUZ i jak wygląda oferta tych maszyn?

Rolmako

Firma Rolmako posiada szeroką gamę maszyn uprawowych i wałów zawieszanych na przedni TUZ. Przykładem są czołowe wały zagęszczające i doprawiające: Cambridge, crosskill, Campbell, o szerokości roboczej dostępnej w zakresie od 2,5 m do 4,0 m oraz średnicy pierścieni od 470 mm do 700 mm.

Wały te wraz z ewentualnym dodatkowym wyposażeniem są przeznaczone do ciągników w przedziale mocy od 60 KM do 180 KM. Wały na przedni TUZ w wersji SOLO można rozbudować o dodatkowe narzędzia opcjonalne w postaci włóki lub kultywatora z rzędami zębów typu S oraz różnych wariantów włóki równającej. Elementy robocze zabezpieczone są sprężynami przed nadmiernym obciążeniem. Skręcanie ramy umożliwia przedni przegub.

Kolejną alternatywą na przedni TUZ jest brona talerzowa o szerokości roboczej 3 m, rozstawie rzędów 80 cm oraz średnicy talerzy 510–560 mm. Brona na przedni TUZ ma konstrukcję dwubelkową. Na każdej z nich osadzone są sekcje z talerzami ustawionymi przeciwlegle. Wyrównywanie pola przez bronę pracującą przed ciągnikiem pozwala na zwiększenie prędkości roboczej, zwłaszcza po orce w czasie pierwszej uprawy. Brona talerzowa montowana czołowo to idealne rozwiązanie do rozdrabniania materii organicznej, takiej jak ściernisko kukurydzy, rzepaku lub międzyplony. Dostępny jest również kultywator czołowy o szerokości roboczej 3,0 m, który został opracowany zarówno do podstawowej uprawy ścierniska jak i do uprawy przedsiewnej na suchych, ciężkich gruntach. Element roboczy stanowi ząb SW o wymiarach 70×12 mm z indywidualną sprężynową amortyzacją każdego z nich.

Całość uprawy wykańczana jest przez wał doprawiający, którego rodzaj można wybrać spośród dostępnych wariantów, dostosowując maszynę do celu uprawy oraz warunków na polu. W ofercie Rolmako znajdują się również wały nożowe, które mogą być alternatywą dla mulczerów. Dla przykładu wał nożowy ProCut to urządzenie typu tandem składające się z dwóch rotorów tnących o średnicy 375 mm. Na 3,0 m szerokości wału zamocowane jest po 6 rzędów skośnie ułożonych noży podzielonych na 5 segmentów. Wały nożowe doskonale wpisują się w ultrapłytką koncepcję uprawy gleby.

Wały Cambridge w połączeniu z kultywatorem są odpowiednie do dodatkowej uprawy gleby przed siewem. Fot. Firmowe

AGRO-LIFT

Bogatą ofertę maszyn na przedni TUZ posiada również firma AGRO-LIFT. Przykładem może być wał Campbella FRONT PACKER. Jest to wał doprawiający na ramie sztywnej, dostępny w szerokościach roboczych od 2,5 m i 3,0 m.

Maszyna zaprojektowana została do dociskania gleby, a jej efektem końcowym pracy jest doprawienie gleby, zagęszczenie jej poniżej warstwy siewnej oraz lepsze utrzymanie wilgoci w glebie. Pierścienie Campbella mają średnicę 700 mm. W wyposażeniu opcjonalnym mamy dostępną włókę sprężynową lub 1- i 2-rzędowe przystawki kultywatora.

Z podobnym zastosowaniem oraz wyposażeniem opcjonalnym mamy do czynienia przy wale doprawiającym PIN ROLLER. Maszyna dostępna również w szerokościach roboczych 2,5 m oraz 3,0 m z kołami crosskill o średnicy 700 mm. Kolejną opcją jest wał FRONT DISC o szerokości roboczej od 2,5 m do 4,0 m. Wały w tej maszynie osadzone są na rurze zalewanej wodą. Dostępne są wały o średnicy 600 mm na rurze 325 mm oraz 750 mm na rurze 455 mm.

Ponadto firma AGRO-LIFT ma w swojej ofercie wał FRONT CUT, który jest wałem nożowym o szerokości 3,0 m. Znajdują się tu wały typu tandem, które zostały wyposażone w 6 noży wykonanych ze stali HARDOX o grubości 8 mm. Dodatkowo ruchomy zaczep pozwala na kopiowanie terenu oraz pokonywanie toru jazdy po łuku.

Wał T-RING na rurze zalewanej wodą. Jej pojemność to ok. 400 l. Fot. Firmowe

Mandam

W ofercie firmy Mandam również znajdziemy sporo ciekawych propozycji wałów na przedni TUZ. Wały Campbell MWC to wały uprawowe do podwieszania na przednim TUZ-ie ciągnika, jednak po właściwym dla modelu zablokowaniu łoża wały mogą być podwieszane na tylnym TUZ-ie. Wały uprawowe Campbell MWC są polecane do użytku w celu zagęszczenia i wyrównania pola przed siewem lub podczas siewu. Narzędziem roboczym są pierścienie Campbell o średnicy 700 mm, 800 mm lub 900 mm. Model wałów uprawowych Campbell z włóką MWW dodatkowo jest wyposażony w 2 rzędy noży rozdrabniających. Ponadto w wyposażeniu dostępne są łańcuchy, które czyszczą przestrzenie między kołami.

Firma Mandam oferuje także wały dogniatające STAR. Ciężkie, żeliwne koła wału zachodzą między siebie, aby samoczynnie się oczyszczać w trakcie pracy. Wał STAR wyposażony jest naprzemiennie w koła żeliwne o średnicy 550 mm i 500 mm. Zróżnicowana wielkość kół sprawia, że gleba zagęszczana jest dwuwarstwowo. W wersji STAR TANDEM koła są jednej średnicy, a konkretnie 550 mm, jednak rozmieszczone są w 2 rzędach, dzięki czemu prędkość pracy może być większa. Wały STAR dostępne są o szerokości roboczej 3,0 m oraz 4,0 m. Dodatkowo wał można doposażyć w dwurzędowy kultywator lub sprężynową włókę zacierającą.

W ofercie znajdziemy również wał nożowy Tandem HD o średnicy 560 mm, z dostępnymi szerokościami roboczymi od 3,0 m do 6,0 m.

Wał nożowy Mandam imponuje swoją szerokością roboczą podczas pracy. Fot. Firmowe

Agro-Tom

Propozycje maszyn na przedni TUZ znajdziemy również w firmie Agro-Tom. Dla przykładu agregat uprawowy Front Packer dostępny jest o szerokości roboczej 3,0 m oraz 3,5 m. Maszyna występuje w dwóch wersjach: FPN – agregat z wałem tandem nożowym o średnicy 400 mm oraz FPC – agregat z wałem tandem crosskill o średnicy 500 mm. Dodatkowo firma Agro-Tom oferuje agregat Front Packer – FPNH, który jest wałem nożowo-tnącym. Maszyna dostępna jest w szerokości: 4 m, 5 m oraz 6 m.

W ofercie znajdziemy również wał zagęszczający WZ, którego zadaniem jest uzyskanie równomiernego dogniatania w pasie między kołami ciągnika. Wał ten dostępny jest w szerokości roboczej 1,5 m oraz 3,0 m. W zależności od szerokości maszyny agregat posiada odpowiednio 4 i 6 kół zagęszczających.

Kolejną maszyną jest agregat talerzowy FPT. Przeznaczony jest on głównie do uprawy bardzo ciężkich gleb. Dzięki zastosowaniu niezależnego zawieszenia ramy roboczej można pokonywać łuki z opuszczonym agregatem. Maszyna wyposażona została w talerz falisty o średnicy 520 mm. Dostępne szerokości agregatu to 3,0 m oraz 4,0 m.

Urozmaiceniem jest głębosz GW. Maszyna jest dostępna w 3 szerokościach: 2,5 m, 3,0 m, 3,5 m, posiadając przy tym odpowiednio 4, 6 i 8 zębów. Głębosz może pracować do 60 cm głębokości.

W wyposażeniu dodatkowym wałów zagęszczających od firmy AgroTom mamy dostępne obciążniki dociążające po 45 kg. Fot. Firmowe

DA Landtechnik

Firma DA Landtechnik poniekąd specjalizuje się w maszynach zawieszanych na przedni TUZ, posiada ona bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju wałów. Dobrym uzupełnieniem do zestawu uprawowo-siewnego może być Dragon Front składający się z 2 rzędów talerzy falistych o średnicy 520 mm oraz 560 mm. Maszyna dostępna jest w szerokościach roboczych od 2,5 m do 4,0 m. Dostępny jest także model Dragon hydro, którego zakres szerokości roboczej wynosi od 4,0 m aż do 6,0 m.

Do zagęszczenia wierzchniej warstwy gleby po orce sprawdzi się Dragon Cambridge z szerokością roboczą od 1,5 m do 3,0 m oraz średnicą wału od 500 mm do 600 mm. Natomiast do kruszenia brył i wyrównania pola nadawał się będzie Dragon crosskill z szerokością roboczą również od 1,5 m do 3,0 m.

Model Dragon plus to dla odmiany wał 2 rzędów talerzy falistych o średnicy 520 mm, naprzemiennie pracujących i samoczynnie wzajemnie się czyszczących. Dodatkowo za sobą wał jest wyposażony w wał doprawiający kołeczkowy lub rurowy o średnicy 370 mm. Dragon mega natomiast jest maszyną zaprojektowaną do jak najlepszego przygotowania wierzchniej warstwy gleby bezpośrednio przed zasiewem. Standardowym wyposażeniem maszyny są talerze faliste z walcowanymi krawędziami. Dostępne wały dla Dragon mega to: rurowy, Cambridge 530 mm lub 600 mm, crosskill 480/510 mm i pryzmatyczny pojedynczy.

W ofercie DA Landtechnik znajdziemy Aragon front oraz Aragon Duo, wyposażone w pierścienie pryzmatyczne o średnicy 530 mm. Wały te wyrównują glebę, dodatkowo polepszając kontakt nasion z glebą. Ponadto firma oferuje maszynę Katana CUT, która wyposażona jest w podwójny wał tnący o średnicy 360 mm każdy, zapewniający wysoką prędkość obrotową. Niezależna konstrukcja ramy roboczej pozwala maszynie na pokonywanie toru jazdy po łuku, a także kopiowanie nierówności. W wyposażeniu dodatkowym maszyna ta posiada również przednią listwę ścinającą.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x