środa, 20 października, 2021
spot_img

Masz las? Czy wiesz o jakie wsparcie możesz się starać?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Nawet 14 tysięcy za hektar!

Od 3 sierpnia do 11 września br. rolnicy, którzy posiadają las mogą składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dofinansowanie pochodzi z funduszy PROW na lata 2014-2020.

Kto może wnioskować?

Wsparciem objęte będą lasy prywatne w wieku 11-60 lat o powierzchni od 0,1 ha do 20 ha, będące własnością lub współwłasnością wnioskodawcy lub własnością jego małżonka, które nie są objęte premią pielęgnacyjną PROW i dla których opracowany został Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty.

Nawet 14 tysięcy za hektar!

Wsparcie przyznawane jest w odniesieniu do powierzchni lasu, w którym realizowane są niżej opisane inwestycje. Wysokość pomocy jest zróżnicowana i uzależniona od rodzaju inwestycji oraz warunków, w jakich ma być realizowana, a zatem:

  1. Na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie w nim drugiego piętra, pomoc wynosi 8 137 zł/ha – w przypadku realizacji inwestycji na gruntach w warunkach korzystnych, a 9 249 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.
  2. Wsparcie przewidziane na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk powstałych w wyniku procesu chorobowego wraz z zabezpieczeniem pniaków po wyciętych drzewach na gruntach w warunkach korzystnych to: 12 538 zł/ha, natomiast w przypadku gruntów o nachyleniu terenu powyżej 12° – 14 213 zł/ha.
  3. Na inwestycje w zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu, właściciele lasu mogą otrzymać 4 610 zł/ha na gruntach w warunkach korzystnych oraz 5 210 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.
  4. Z kolei w przypadku zakładania tzw. remizy (czyli obszaru, na którym są wprowadzane gatunki drzew i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym), dofinansowanie wynosi 848 zł, bez względu na powierzchnię realizacji inwestycji i rodzaj gruntu.
  5. Natomiast wysokość wsparcia na czyszczenie późne (czyli cięcie pielęgnacyjne polegające na rozluźnieniu drzewostanu przez usunięcie drzew niepożądanych), to kwota w wysokości: 764 zł/ha – w przypadku realizacji inwestycji na gruntach w warunkach korzystnych, a 917 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°.

Ochrona przed zwierzyną

Dodatkowo dostępne są środki na dofinansowanie zabiegów ochronnych przed zwierzyną, które w przypadku wprowadzania drugiego piętra w drzewostanie lub podszytu, lub dolesiania luk, lub założenia remizy, wynoszą: 424 zł/ha na zabezpieczenie sadzonek repelentami;
Natomiast 1 488 zł/ha na zabezpieczenie sadzonek osłonkami oraz 8,82 zł/mb na ogrodzenie remizy siatką metalową o wysokości minimum 2 m.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Foto: Jumpstory

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły