piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

MARS obniża oczekiwane plony kukurydzy i słonecznika w skali UE, ale podnosi dla soi

spot_img

We wrześniowym biuletynie MARS (jednostka KE monitorująca uprawy) pogorszyły się perspektywy plonowania w Europie Środkowej i Wschodniej, ale poprawiły w regionach zachodnich.

Szczególnie niekorzystne warunki panowały w południowo-środkowej i wschodniej Europie

Korekta w dół prognoz plonów kukurydzy na ziarno i słonecznika na poziomie UE (-3% – m/m) wynika głównie z pogorszenia perspektyw upraw letnich w południowo-środkowej i wschodniej Europie. Perspektywy plonów są szczególnie słabe w Bułgarii i Rumunii. Podczas gdy w zachodnich częściach Europy panowały korzystne warunki pogodowe.

Bardzo wysokie temperatury w większości południowo-środkowej i wschodniej Europy negatywnie wpłynęły na akumulację biomasy i skróciły okres napełniania ziarna upraw letnich. W dużych częściach Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji i Austrii skutki te zostały zaostrzone przez utrzymujący się niedobór opadów.

Wyraźny i długotrwały niedobór opadów utrzymywał się i rozszerzał również we wschodniej Ukrainie, południowej Rosji i na Białorusi, co miało negatywny wpływ na napełnianie ziarna upraw letnich, w szczególności kukurydzy na ziarno i słonecznika.

W porównaniu z szacunkami z sierpnia KE obniżyła prognozy plonów kukurydzy i słonecznika

  • kukurydza – z 7,03 do 6,84 t/ha (o 7% mniej niż średnia z 5 lat),
  • słonecznik – z 2,04 do 1,98 t/ha (-8% w stosunku do średniej).

Sprzyjająca pogoda w Europie Zachodniej pozwoliła na podwyższenie prognoz plonów soi i buraków cukrowych

  • buraki cukrowe – z 73,4 do 74,7 t/ha (o 2% więcej niż średnia 5-letnia)
  • soja – z 2,75 do 2,81 t/ha (+3% w stosunku do średniej);
  • ziemniaki – 35,1 do 35,8 t/ha (+1% w stosunku do średniej).

Potencjał plonowania kukurydzy zmalał także w Polsce, ale wzrosły oczekiwania w stosunku do słonecznika

Suche warunki, zmniejszające potencjał plonowania kukurydzy, zaobserwowano również w Polsce, północno-wschodnich Niemczech i na Litwie.

Średni plon kukurydzy na ziarno w Polsce oceniono na 7,22 t/ha, tylko minimalnie niżej niż w sierpniu, 1% mniej niż w 2023 roku, ale 2% powyżej średnie 5-letniej.

Jednocześnie podniesiony został o 1% (od sierpnia) oczekiwany plon średni słonecznika do 2,46 t/ha (+5% w stosunku do średniej).

Wpływ powodzi na uprawy trudno na razie oszacować

We wrześniu w dużych częściach Europy nadeszła wilgotna i chłodniejsza pogoda, która w Europie Środkowej przybrała formę długotrwałych, silnych burz i rozległych powodzi, z negatywnym wpływem na uprawy, które w tej chwili trudno jest oszacować ilościowo.

W tym wydaniu Biuletynu znajduje się specjalna sekcja poświęcona ryżowi w Europie, który radził sobie dobrze w większości okręgów produkujących ryż w UE i przedstawia ponadprzeciętne perspektywy plonów na poziomie UE.

Prognozy plonów średnich unijnych upraw w UE-27

Prognozowane średnie plony kukurydzy na ziarno w poszczególnych krajach

Oczekiwane średnie plony słonecznika w poszczególnych krajach

Źródło: KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x