sobota, 27 lipca, 2024
spot_img

Mamy ożywienie na rynku zbóż? [CENY W SKUPACH 2024]

spot_img

W ostatnich tygodniach na krajowym rynku zbóż można zauważyć pewne ożywienie, jednakże obroty nie osiągnęły jeszcze oczekiwanych poziomów. Co mówią analizy przeprowadzone przez Sparks Polska oraz Izbę Zbożowo-Paszową?

Popyt kontra podaż: Analiza cen zbóż na krajowym rynku

Z jednej strony, zauważalny jest wzrost popytu ze strony nabywców, jednakże nie idzie to w parze z równie wyraźnym zwiększeniem podaży na rynku. Rolnicy skupieni są obecnie na pracach polowych, co sprawia, że sprzedaż ziarna schodzi na dalszy plan. Dodatkowo, oczekuje się publikacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego dopłat do sprzedanych zbóż, co utrzymuje rolników w oczekiwaniu na jasne warunki, na jakich będą przyznawane dopłaty.

Rolnicy czekają na dopłaty do zbóż 

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi Ministra Rolnictwa, projekt rozporządzenia w sprawie dopłat nie został jeszcze opublikowany, co powoduje opóźnienia w podejmowaniu decyzji przez rolników. Spodziewane jest, że program dopłat do sprzedaży zbóż wpłynie na zwiększenie aktywności handlowej rolników, jednakże opóźnienie w publikacji tego dokumentu może przesunąć sprzedaż w czasie.

Aktualne ceny zbóż na rynku [KWIECIEŃ 2024]

W zależności od regionu kraju, ceny zbóż oferowane przez przetwórców z dostawą w kwietniu br. prezentują się następująco (stan na 12 kwietnia br.):

– Pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 680-790 PLN/t,

– Pszenica paszowa – 630-720 PLN/t,

– Żyto konsumpcyjne – 520-610 PLN/t,

– Żyto paszowe – 480-570 PLN/t,

– Pszenżyto – 560-650 PLN/t,

– Jęczmień paszowy – 630-720 PLN/t,

– Owies paszowy – 750-840 PLN/t,

– Kukurydza – 680-770 PLN/t,

– Rzepak – 1850-1920 PLN/t.

Jakie będą ceny zbóż w żniwa?

Perspektywy rynku zbóż w najbliższych miesiącach będą zależały w dużej mierze od dalszego rozwoju sytuacji polityczno-ekonomicznej oraz od publikacji i implementacji planowanych programów wsparcia dla rolnictwa. Kluczowa będzie oczywiście także pogoda, która wpływa na produkcję i dostępność ziarna. Oczekuje się, że stabilizacja sytuacji prawnej oraz ewentualne dodatkowe bodźce dla rolnictwa mogą przyczynić się do dalszego wzrostu aktywności na rynku zbóż w Polsce, ale ceny pozostaną niskie. 

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x