czwartek, 20 lutego, 2025

Maleją prognozy zbiorów rosyjskiej pszenicy w 2025 roku i eksportu w tym sezonie

spot_img

IKAR prognozuje krajowe zbiory pszenicy w przedziale 77 – 87 mln ton

Instytut Badań nad Rynkiem Rolnym (IKAR) obniżył prognozę zbiorów pszenicy w Rosji w 2025 r. do 77, 82 i 87 mln ton w scenariuszach odpowiednio negatywnym, umiarkowanym i pozytywnym. Wcześniej prognozy opiewały na poziomie 79, 84 i 89 milionów ton.

„Widzimy, że w styczniu i lutym nie ma silnych i regularnych opadów, zwłaszcza w centrum i północnej części południowego obwodu kraju (Wołgograd i część obwodu rostowskiego). Poza tym nadchodzące mrozy nie są aż tak dotkliwe, ale mogą wpłynąć na kondycję i tak niezbyt silnych roślin” – informuje IKAR.

IKAR skorygował w dół prognozy eksportu pszenicy w tym sezonie

Szacunkowy eksport pszenicy w sezonie 2024/25 został zmniejszony do 43 milionów ton z 43,5 miliona ton poprzednio.

„Ma to związek z naszą oceną dostępności pszenicy o jakości eksportowej i jej lokalizacją: duże rezerwy poza Uralem i stosunkowo małe na południu i w centrum kraju” – poinformował IKAR.

Swoje prognozy eksportu rosyjskiej pszenicy obniżyli też inni analitycy

Wcześniej ośrodek analityczny SovEcon obniżył prognozę rosyjskiego eksportu pszenicy w sezonie 2024/25 z 43,7 do 42,8 mln ton.

Szef Rosyjskiego Związku Zbożowego Arkadij Złoczewski również poważnie obniżył szacunki dotyczące eksportu zboża z Rosji na sezon 2024/25 do 47–48 mln ton, z czego pszenica, według prognoz, będzie stanowić około 41 mln ton.

Dla porównania USDA w lutowym raporcie również przyciął rosyjski eksport pszenicy w tym sezonie do ciągle jednak znacznie wyższego poziomu –45,5 mln ton (-0,5 mln ton w stosunku do styczniowej prognozy). W sezonie 2023/24 rosyjski eksport pszenicy osiągnął rekordowe 55,5 mln ton.

Źródło: IKAR, SovEcon, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x