niedziela, 8 września, 2024
spot_img

Mają 430 opasów, nie robią kiszonek, a byki w 9 miesięcy osiągają 800 kg! Jak to robią? [WIDEO]

W gospodarstwie rolnym Państwa Mołdrzyk nie stosuje się kiszonek w żywieniu bydła, a przyrosty opasów są zaskakująco wysokie. Jak żywią swoje zwierzęta, aby uzyskać takie wyniki?

Duży areał i wysokie plony 

Gospodarstwo to nie należy do małych. W tym roku na swoich polach zasiali 140ha kukurydzy, 90ha pszenicy, 70ha jęczmienia, 50ha pszenżyta, 40ha rzepaku, ponadto na terenach ekologicznych uprawiają groch oraz łubin.

W ubiegłym sezonie, jak przekazuje zarządza GR Mołdrzyk – Paweł Łabiak, plony były bardzo dobre: kukurydza dała 14t/ha, pszenica ok.9t/ha, jęczmień 9,3t/ha, pszenżyto 7,5t/ha, rzepak 4,8t/ha. Ze względu na produkcję zwierzęcą prowadzoną na GR Mołdrzyk, prawie wszystkie plony pozostają na terenie gospodarstwa, jedynie rzepak oraz częściowo kukurydza i pszenica są sprzedawane.

ZOBACZ TAKŻE: Wypas bydła – wszystko, co musisz wiedzieć

Sposób żywienia inny niż zwykle 

Gospodarstwo obecnie posiada 430 sztuk bydła, głównie rasy Limousine i Charolaise. Zwierzęta karmione są suchym tmr, dzięki czemu przyrosty masy ciała są bardzo duże w niewielkim upływie czasu, bo aż 2 kg na dzień! Zależne jest to oczywiście również od genetyki bydła.

Gospodarze kupują odsady od innych hodowców i jeżeli przyrosty są dobre, już po 9 miesiącach byki o wadze 700-800 są przeznaczane na sprzedaż. Rolnicy bardzo chwalą sobie taki rodzaj żywienia, zwiększa to bowiem opłacalność, skracając czas produkcji. 

OBEJRZYJ PEŁNĄ RELACJĘ WIDEO:

Podoba Ci się nasze zaangażowanie w ważne sprawy dla rolnictwa? Cenisz jakość naszych treści? Chcesz być aktywną częścią naszej społeczności? Teraz możesz nas wesprzeć! Postaw nam wirtualną kawę! Dzięki Tobie zwiększymy wpływ na kształtowanie przyszłości rolnictwa i świadomość społeczną.

POSTAW KAWĘ!

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x