środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Lubelska Izba za reformą systemu

spot_img

Coraz bardziej dotkliwa dla rolników nieprzewidywalność warunków pogodowych i związane z tym coraz większe materialne straty skłaniają środowiska rolnicze do podjęcia dyskusji, a przede wszystkim działań zmierzających do zmian w obowiązującym systemie ubezpieczeń upraw rolnych. Temat ten podjęła m.in. Lubelska Izba Rolnicza, która w swoim oficjalnym stanowisku w tej sprawie zwraca się do władz państwowych z wnioskiem o przygotowanie i przeprowadzenie reformy obowiązujących przepisów w kierunku powszechnych i obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych.

Klęski i straty podstawą zmian 

W uzasadnieniu swojego stanowiska Zarząd LIR zauważa, że produkcja rolnicza jak żadna inna działalność gospodarcza jest szczególnie uzależniona od warunków atmosferycznych. Natomiast powtarzające się w ostatnich latach niekorzystne zjawiska, a niekiedy wręcz klęski żywiołowe (deszcze nawalne, huragany, susze, gradobicia, przymrozki, itp.), skłaniają do refleksji i zastanowienia się nad sposobami weryfikacji dotychczasowej polityki państwa w zakresie ubezpieczenia upraw rolnych. 

Niewydolny system wsparcia

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej krytycznie odniósł się też do obecnej sytuacji i stwierdził, m.in. że: „dotychczasowy system polegający na dobrowolnych ubezpieczeniach upraw, częściowo współfinansowany przez budżet państwa, jest niewydolny”.

W konsekwencji, w opinii Lubelskiej Izby Rolniczej należy zreformować obowiązujące przepisy w kierunku powszechnych i obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych. Takie rozwiązanie, przy jednoczesnym wysokim wsparciu budżetowym, zapewnić może w opinii LIR, należytą ochronę i stosunkowo niskie jednostkowo koszty dla rolnika.

Jak zareaguje Rząd?

Wniosek o jak najszybsze podjęcie prac nad stworzeniem nowego systemu ubezpieczenia upraw, zgodnie z kompetencjami, docelowo adresowany jest do Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także do Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Źródło: LIR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x