wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Lech Kołakowski Wiceministrem i Pełnomocnikiem ds. ASF

spot_img

We wtorek (30 listopada br.), Wicepremier, a zarazem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk wręczył Lechowi Kołakowskiemu Akt powołania na stanowisko Sekretarza stanu w MRiRW. To bardzo ważna decyzja ponieważ nowy Wiceminister został także Pełnomocnikiem Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terytorium Polski.

Rolnik i polityk 

Lech Kołakowski to polityk, samorządowiec i przedsiębiorca. Od 2005 roku Poseł na Sejm RP, nieprzerwanie od V do IX kadencji. Nowy Wiceminister Rolnictwa pochodzi z Zambrowa  (woj. podlaskie). Ukończył studia z zakresu administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. ubiegłego wieku prowadził gospodarstwo rolne, a od lat 90. także własną działalność gospodarczą w ramach rodzinnej firmy handlowej. W 1992 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży, a w latach 1993–1997 był kierownikiem wydziału w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W latach 1998–2005 zasiadał w łomżyńskiej Radzie Miejskiej, a od 2002 roku powierzono mu funkcję Wiceprzewodniczącego Rady.

Kariera polityczna 

W okresie PRL Lech Kołakowski był członkiem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego i Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Od 1991 należał do Porozumienia Centrum (był prezesem zarządu wojewódzkiego w Łomży), a następnie do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów (zasiadał w podlaskim zarządzie wojewódzkim tej partii). W 2001 dołączył do Prawa i Sprawiedliwości i z ramienia tego ugrupowania został Posłem na Sejm RP kolejnych kadencji. 

Przeciwny „Piątce Kaczyńskiego”

We wrześniu 2020 r. Lech Kołakowski został zawieszony przez Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka tej partii za złamanie dyscypliny klubowej. Poseł Lech Kołakowski głosował przeciwko nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (tzw. Piątce Kaczyńskiego). Przestał także pełnić funkcję pełnomocnika komitetu terenowego partii w Łomży. W listopadzie 2020 r. wystąpił z PiS (pomimo przywrócenia go 18 listopada w prawach członka tej partii). Ostatecznie dołączył do Partii Republikańskiej. Natomiast w  lipcu 2021 r. zrezygnował z sejmowego uposażenia i objął stanowisko doradcy zarządu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Od dziś na stanowisku

Nowy Sekretarz stanu w MRiRW Lech Kołakowski objął swoje obowiązki z dniem 1 grudnia 2021 roku. W tym samym dniu z funkcji Sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odwołany został Szymon Giżyński.
 
Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x