środa, 18 września, 2024
spot_img

Lato 2024 – najcieplejsze w historii pomiarów na świecie i w Europie

Według Samanthy Burgess, zastępcy dyrektora Copernicus Climate Change Service:W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2024 r. glob doświadczył najgorętszego czerwca i sierpnia, najgorętszego dnia w historii i najgorętszego lata w historii Północy. Ta seria rekordowych temperatur zwiększa prawdopodobieństwo, że 2024 r. będzie najgorętszym rokiem w historii. Ekstremalne zjawiska związane z temperaturą, których byliśmy świadkami tego lata, staną się jeszcze intensywniejsze, przynosząc jeszcze bardziej niszczycielskie skutki dla ludzi i planety, jeśli nie podejmiemy pilnych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych”.

Miesięczne anomalie globalnej temperatury powietrza przy powierzchni (°C) w stosunku do lat 1850–1900 od stycznia 1940 do lipca 2024, przedstawione jako szeregi czasowe dla każdego roku. Rok 2024 oznaczono grubą czerwoną linią, 2023 grubą pomarańczową linią, a wszystkie pozostałe lata cienkimi szarymi liniami. Źródło danych: ERA5. Źródło: Copernicus Climate Change Service /ECMWF. 

Sierpień 2024 – Najważniejsze dane dotyczące temperatury powietrza i powierzchni morza

Temperatury globalne

  • Sierpień 2024 r. był najcieplejszym sierpniem na świecie (wraz z sierpniem 2023 r.), ze średnią temperaturą powietrza przy powierzchni Ziemi ERA5 wynoszącą 16,82°C, czyli o 0,71°C wyższą od średniej dla sierpnia w latach 1991–2020. 
  • Sierpień 2024 r. był o 1,51°C wyższy niż w okresie sprzed epoki przemysłowej i był 13. miesiącem w 14-miesięcznym okresie, w którym średnia globalna temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekroczyła 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. * 
  • Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy (wrzesień 2023 r. – sierpień 2024 r.) jest najwyższą odnotowaną temperaturą w dowolnym okresie 12 miesięcy, o 0,76°C wyższą od średniej z lat 1991–2020 i o 1,64°C wyższą od średniej z okresu przedindustrialnego z lat 1850–1900. Wartości te są identyczne z wartościami odnotowanymi w dwóch poprzednich okresach 12 miesięcy, kończących się w czerwcu i lipcu 2024 r.
  • Anomalia średniej globalnej temperatury od początku roku (styczeń–sierpień 2024 r.) jest o 0,70°C wyższa od średniej z lat 1991–2020, co jest najwyższą wartością odnotowaną w tym okresie i o 0,23°C cieplejszą niż w tym samym okresie w 2023 r. Średnia anomalia w pozostałych miesiącach tego roku musiałaby spaść o co najmniej 0,30°C, aby rok 2024 nie był cieplejszy niż 2023. Nigdy nie zdarzyło się to w całym zestawie danych ERA5, co sprawia, że ​​coraz bardziej prawdopodobne jest, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. 

*Zestawy danych inne niż ERA5 mogą nie potwierdzać 13 miesięcy powyżej 1,5°C wyróżnionych tutaj ze względu na stosunkowo niewielkie różnice powyżej 1,5°C globalnych temperatur ERA5 dla lipca i sierpnia 2023 r. oraz maja, czerwca i sierpnia 2024 r., a także różnice między różnymi zestawami danych. 

Sierpień 2024 – Najważniejsze informacje hydrologiczne

  • Sierpień 2024 r. był suchszy niż zwykle w większości kontynentalnej Europy, w tym w południowej części Wielkiej Brytanii i Irlandii, w Alpach, na Bałkanach, północno-zachodniej Rosji i wschodniej Fennoskandii, przy czym obszary na południu i wschodzie dotknięte zostały suszą i pożarami lasów.
  • Na Islandii, w północnej części Wielkiej Brytanii i Irlandii, w większej części Fennoskandii, na północnym wybrzeżu Europy kontynentalnej, a także w zachodniej Rosji i Turcji odnotowano opady przekraczające średnią, co w niektórych przypadkach doprowadziło do powodzi i szkód.
  • Poza Europą sierpień 2024 r. był bardziej wilgotny niż przeciętnie we wschodniej Ameryce Północnej (częściowo w związku z huraganem Debby), centralnej Rosji, wschodnich Chinach i wschodniej Australii. Subkontynent indyjski został nawiedzony przez deszcze monsunowe i cyklon Asna. Ulewne deszcze doprowadziły do ​​powodzi w Sudanie, Etiopii i Erytrei. Japonię nawiedził tajfun Shanshan.
  • W Meksyku i południowej części Ameryki Północnej, regionach Rosji, w Chinach oraz większej części Ameryki Południowej i południowej Afryki pogoda była suchsza niż zwykle, a w Kanadzie, Syberii i Brazylii doszło do pożarów. 

Sierpień 2024 – Najważniejsze informacje o lodzie morskim

  • Zasięg lodu morskiego na Arktyce był o 17% niższy od średniej, co dało mu czwarte miejsce pod względem najniższego zasięgu w sierpniu w historii pomiarów satelitarnych i wyraźnie więcej poniżej średniej w porównaniu z tym samym miesiącem w poprzednich trzech latach.  
  • Anomalie koncentracji lodu morskiego w Oceanie Południowym charakteryzowały się głównie stężeniami znacznie poniżej średniej w sektorze Oceanu Indyjskiego i znacznie powyżej średniej w Morzu Weddella. 
  • Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był o 7% niższy od średniej, co stanowi drugi najniższy zasięg w sierpniu w historii danych satelitarnych, po wartości -12% odnotowanej w sierpniu w 2023 r.   
  • Anomalie koncentracji lodu morskiego były poniżej średniej praktycznie na całym obszarze Oceanu Arktycznego. 

Czym jest Usługa Copernicus Climate Change Service?

Usługa Copernicus Climate Change Service (C3S) , realizowana przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej przy wsparciu finansowym UE, regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne, w których informuje o zaobserwowanych zmianach w globalnych temperaturach powietrza i morza, pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Ponadto biuletyn zawiera również najważniejsze informacje dotyczące lata borealnego (czerwiec-lipiec-sierpień). Większość zgłoszonych ustaleń opiera się na zestawie danych reanalizy ERA5, wykorzystującym miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.

Źródło: climate-copernicus-eu

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x