sobota, 27 lipca, 2024
spot_img

Kwalifikowany materiał siewny. Zasady kupna i reklamacji

spot_img

Każdy, kto zajmuje się uprawą zbóż, roślin strączkowych lub traw liczy na wysokie plony. Od końcowego efektu zależy wiele czynników między innymi dobór materiału siewnego. Do obiegu handlowego każdego roku trafiają coraz nowsze odmiany roślin rolniczych i coraz lepiej przygotowane nasiona kwalifikowane. Dzięki kombinacji nowych odmian z kwalifikowanym materiałem siewnym można zapewnić swoim uprawom większą odporność na warunki atmosferyczne i glebowe, a także powszechne choroby roślin. 

“Użycie wysokiej jakości materiału siewnego jest podstawowym warunkiem uzyskania dużych plonów oraz ma znaczenie przy ubieganiu się o dopłaty.”- zaznacza w komunikacie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

O czym pamiętać przy zakupie wysokiej jakości materiału siewnego?

Aby mieć pewność otrzymania materiału siewnego oczekiwanej jakości oraz dopłat do zużytego materiału siewnego należy pamiętać, aby:

  • kupować wyłącznie materiał w zamkniętym i zabezpieczonym opakowaniu, 
  • trwale zaopatrzonym w etykietę nasienną,
  • od podmiotów wpisanych do ewidencji prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
  •  ZAWSZE żądać dokumentu sprzedaży – faktury. 

Jeżeli pomimo zachowania powyższych zasad, są zastrzeżenia do jakości nabytego materiału siewnego, przysługuje wtedy prawo reklamowania u podmiotu, od którego ten materiał nabyto. 

Jak reklamować wadliwy materiał siewny?

Aby reklamacja była skuteczna należy: 

  • zachować dowód zakupu materiału siewnego – faktury i etykiety nasienne;
  • sprawdzić jakość zakupionego materiału siewnego przed założeniem uprawy – po otwarciu opakowania oceniając jakość materiału, tj. jego jednorodność i tożsamość gatunkową, obecność innych gatunków zanieczyszczeń lub uszkodzeń, a także jakość zaprawiania;
  • jeżeli w otwartym opakowaniu zaistnieje podejrzenie lub stwierdzenie wady materiału nie należy otwierać kolejnych opakowań – muszą pozostać zabezpieczone w celu ewentualnego pobrania próby , ponieważ reklamuje się całą ilość zakupionego materiału siewnego;
  • jeśli wada zakupionego materiału siewnego ujawni się po siewie to na podstawie faktury z numerem partii nasion i/lub etykiety nasiennej  a także stanu plantacji można go reklamować. Wówczas  jednym z dowodów  jest stan uprawy.

O zaistniałym zdarzeniu należy poinformować właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, w celu przeprowadzenia kontroli i oceny parametrów jakościowych materiału. Wyniki tej kontroli mogą być przydatne w postępowaniu reklamacyjnym. -informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

źródło: piorin.gov.pl
zdj: pixabay.com

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x