sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kukurydza z odrostami na wielu polach. Co może być przyczyną?

spot_img

W tym roku jednym z częstych zjawisk, jakie obserwują plantatorzy kukurydzy na swoich polach jest tzw. krzewienie się kukurydzy. Krzewistość w przypadku uprawy kukurydzy nie jest niestety zjawiskiem pożądanym i obniża potencjał produkcyjny plantacji.

Trudne początki dla kukurydzy w maju

Tegoroczna wiosna nie była najłatwiejsza dla plantatorów kukurydzy. Przymrozki, które przeszły przez kraj po 15 maja odbiły swoje piętno na uprawach kukurydzy w kraju. Niektóre plantacje mocno pokiereszowały niskie temperatury, a efekty tych stresów obserwujemy na polu jeszcze do tej pory.

Ile kolb i łodyg powinna mieć kukurydza?

W optymalnych warunkach rozwojowych, czyli bez wystąpienia stresów związanych z niską lub wysoką temperaturą, brakiem wody lub presji ze strony szkodników, kukurydza wytwarza jeden pęd i jedną, dorodną i w pełni zaziarnioną kolbę. Każde odchylenie od optymalnych warunków środowiskowych może być czynnikiem, który skutkować będzie nieprawidłowościami w rozwoju rośliny, tzw. anomaliami.

Jakie są przyczyny krzewienia się kukurydzy?

Krzewienie się kukurydzy, czyli rozwój odrostów bocznych w kukurydzy, nazywanych też pasierbami, wynika najczęściej z uszkodzenia stożka wzrostu pędu głównego, np. poprzez grad, ale nie jest to jedyna przyczyna. Na rozwój pędów bocznych w kukurydzy wpływ może mieć również spadek temperatur w początkowych fazach wzrostu (przymrozki) – co obserwuje się szczególnie w tym roku. Inną przyczyną krzewienia się kukurydzy mogą być również uszkodzenia spowodowane żerowaniem larw ploniarki zbożówki, której presję w tym roku obserwujemy w znacznym nasileniu.

Rozwój pędów bocznych w kukurydzy nie zawsze musi być spowodowany czynnikami związanymi z przebiegiem pogody lub na skutek żerowania szkodników. Zdarza się, że krzewienie się kukurydzy to następstwo błędów uprawowych, jakie popełniliśmy jeszcze na etapie siewu. Duże odstępy pomiędzy roślinami oraz zbyt mała obsada zwiększają ryzyko krzewienia się kukurydzy. Inną przyczyną mogą być także uszkodzenia roślin przez herbicydy – głównie z grupy inhibitorów syntezy enzymu ALS.

Czy krzewienie kukurydzy jest zjawiskiem niekorzystnym?

Zazwyczaj rozwój pędów bocznych negatywnie wpływa na plon kukurydzy i osłabia rozwój kolby na pędzie głównym. Kiedy odrosty rozwijają się w drugiej połowie sezonu, zwykle są dużo mniejsze, a dominacja pędu głównego jest zachowana. W takiej sytuacji pędy boczne nie mają czasu, by dojrzeć, a na pędzie głównym możemy spodziewać się zawiązanej kolby.

Bardziej niebezpieczną sytuacją jest rozwój odrostów na początku sezonu i brak wyraźnej dominacji jednego z pędów. Wówczas istnieje duże ryzyko, że na żadnym z pędów nie pojawi się kolba.

Istnieje też sytuacja pośrednia, gdy na pędzie głównym nie ma kolby – w takim przypadku kolba, która rozwija się na pędzie bocznym może stanowić dodatkowe źródło plonu.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x