czwartek, 16 września, 2021
spot_img

Kto się zajmie utylizacją padłych zwierząt?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała umowy z 10 firmami na świadczenie usług związanych z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich w 2021 r. Wsparcie udzielane przez ARiMR na pokrycie kosztów utylizacji padłych zwierząt to jedna z form tzw. pomocy krajowej w całości finansowanej z budżetu państwa. Pomoc ARiMR polega na pokryciu za rolników całości lub części kosztów obejmujących zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich.

Kto może się ubiegać? 

Tegoroczne zasady korzystania z usług utylizacyjnych z dofinansowaniem Agencji nie ulegają zmianie w stosunku do lat ubiegłych – zmieniły się jedynie kategorie wagowe świń: w miejsce dotychczasowych czterech klas zostały wprowadzone dwie – do 50 kg i powyżej 50 kg. 
O wsparcie może się ubiegać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Warto jednak wiedzieć, że pomocy nie otrzymają producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Za co zapłaci Agencja?

Wysokość wsparcia zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE – gąbczaste zwyrodnienie mózgu). Natomiast w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% poniesionych przez producenta rolnego kosztów. Uwaga: w przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie Agencji nie obejmuje kwoty podatku VAT.

Kto się tym zajmie?

Zgodnie z umowami zawartymi z ARiMR usługi utylizacyjne, do których dopłaca Agencja, w 2021 roku świadczyć będą następujące firmy: Eko – Stok Sp. z o.o., Energoutil Sp. z o.o., Jasta Sp. z o.o., PP-H Hetman Sp. z o.o., PPP Bacutil Sp. J., Promarol-Plus Sp. z o.o., Saria Polska Sp. z o.o., Struga S.A., ZP-H Rakowscy Sp. J. i ZR-P “Farmutil HS” S.A. 

Ponieważ w 2021 r. w poszczególnych województwach usługi utylizacyjne świadczyć będzie od pięciu do ośmiu firm, Agencja radzi rolnikom aby przed podjęciem decyzji dotyczącej zlecenia wykonania tego rodzaju usług zapoznali  się z cenami oferowanymi przez przedsiębiorców działających w ich regionie. Dokumentacja i informacje dotyczące ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronie internetowej Agencji. 

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
564ObserwującyObserwuj
8,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x