piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Kryzys energetyczny? Polska otrzyma dodatkowe 870 mln zł za program „Mój Prąd”

spot_img

Ponad 870 mln zł z środków unijnych zostanie przeznaczonych na wsparcie dla obywateli zainteresowanych produkcją energii ze słońca na własne potrzeby. – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Środki zostały przyznane Polsce na mocy umowy o dofinansowanie dla projektu grantowego „Program priorytetowy „Mój Prąd” na lata 2021-2023 – REACT EU”

Dodatkowe wsparcie na program Moj Prąd

Dzięki pozyskanym środkom z instrumentu REACT EU zapewnione zostało finansowanie 3. i 4. edycji programu „Mój Prąd”. Rynek energetyki prosumenckiej rozwijał się w miarę dynamicznie przez ostatnie lata. Od 1 kwietnia br. zaczęły obowiązywać nowe zasady sprzedaży i kupna energii dla prosumentów tzw. net-billing, który jest mniej korzystny wobec poprzedniego systemu rozliczania. Do niedawna funkcjonujący system opustów pozwalał w zależności od wielkości instalacji,  odebrać 70-80 proc. nadwyżki bez ponoszenia dodatkowych opłat. Obecnie prosument ma możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej po cenie rynkowej, bez dodatkowych opłat natomiast już zakup wiąże się z uwzględnieniem wszystkich opłat taryfowych. Dodatkowe wsparcie w wysokości 870 mln zł ma zachęcić polaków do zainwestowania w ekologiczną produkcję energii. 

System prosumencki został także poszerzony o kolejny podmioty – prosumenta zbiorowego, natomiast od lipca 2024 r. o prosumenta wirtualnego co ma umożliwić rozwój prosumentów w miastach. 

870 mln zł na walkę z kryzysem energetycznym

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Przemysław Kalinka zaznaczył, że środki REACT-EU, przyznane Polsce jako odpowiedź na kryzys gospodarczy wywołany pandemią, będą wspierać rozwój prosumenckiej, odnawialnej energetyki.

“Wpisuje się to w ideę Europejskiego Zielonego Ładu oraz przyczyni się do realizacji planu REPowerEU, zakładającego odejście od importu paliw kopalnych z Rosji”– powiedział. 

Mój Prąd 4.0. Dla kogo?

Beneficjentem projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udziela grantów osobom fizycznym na instalacje fotowoltaiczne, produkujące energię elektryczną na potrzeby własne domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (magazyn energii elektrycznej, magazyn ciepła, system zarządzania energią). Zainteresowane osoby nadal mają możliwość aplikowania o granty w ramach 4. edycji programu.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski przypomniał, że unijny instrument finansowy REACT-UE to dodatkowe środki dla programów polityki spójności na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 oraz przygotowanie się do ekologicznej odbudowy gospodarki.

Dofinansowanie pochodzi z ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Instrumentu REACT-EU (działanie 11.1).

źródło: MKIS
zdj: pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x