środa, 18 grudnia, 2024

Kontrakty terminowe na kakao wzrosły o ponad 100% w skali roku

spot_img

W listopadzie kontrakty terminowe na kakao (giełda ICE) wzrosły o ponad 1/3, a wyceny kontraktu najbliższego zbliżają się do historycznych szczytów z marca i kwietnia tego roku. Wzrost ten wynika z faktu, że produkcja kakao spadła o ponad 14% w porównaniu z ubiegłym rokiem, na skutek ulewnych deszczy na Wybrzeżu Kości Słoniowej i silnych wiatrów w Ghanie, dwóch największych producentach kakao, zakłóconych zbiorów i ograniczonych światowych dostaw.

W skali roku kakao podrożało o ponad 100%

W rezultacie ceny kontraktów terminowych na kakao rosły stale przez cały listopad, zamykając się cztery tygodnie z rzędu powyżej ceny otwarcia. Roczny wzrost z kontraktów terminowych na kakao na giełdzie ICE wyniósł 125% na koniec listopada, a ceny dalej rosną w grudniu.

Jak wynika z raportu AFEX, wiodącego afrykańskiego gracza na rynku surowców, korzystny klimat w południowym regionie Nigerii może zwiększyć dobrobyt kraju w obliczu wzrostu światowych cen kakao. Przewiduje się, że produkcja kakao w Nigerii wzrośnie o 10% w 2024 r. pod wpływem rosnących światowych cen kakao i strategicznych inicjatyw rolniczych.

Wysokie ceny przełożą się na wzrost produkcji kakao

Według raportu AFEX dotyczącego pory deszczowej 2024 gwałtowny wzrost cen na świecie w ciągu ostatniego roku stanowił główną zachętę dla nigeryjskich rolników do zwiększenia produkcji. Z raportu wynika, że rozpoczęte w ostatnich latach długoterminowe programy sadzonek kakaowca przynoszą obecnie owoce, zwiększając wolumen zbiorów w tym sezonie i zwiększając całkowitą produkcję do około 320 000 ton do 2024 r.

W raporcie zauważono, że około 76% ankietowanych rolników to drobni rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni mniejszej niż 2 hektary, podczas gdy tylko 3% prowadzi gospodarstwa większe niż 5 hektarów.

Notowania kontraktu na kakao w ostatnim roku (ICE)

Źródło: Oleoscop, barchart.com

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x