Co znajdziesz w artykule?
Kontrakty giełdowe na zboża taniały w tygodniu kończącym się 29-go lutego 2024 roku w sytuacji gdy zmalały obawy o dostępność ziarna z basenu Morza Czarnego. Dodatkowa presja spadkowa na ceny pszenicy wynikała z dobrej ogólnie kondycji upraw ozimych na półkuli północnej, a w Paryżu z umocnienia euro w stosunku do dolara. Jednocześnie unijna kukurydza taniała pod wpływem poprawy szacunków tegorocznych zbiorów we Francji i w skali całej Unii Europejskiej. Najmniejszą skalę przeceny tygodniowej zaliczył paryski kontrakt na rzepak, który odbił w górę w końcówce tygodnia.
Pszenica unijna (też amerykańska) traciła na wartości po chwilowym odbiciu
Sytuacja na froncie wojennym na razie nie przekłada się na spowolnienie eksportu z ukraińskich portów. Także rosyjski eksport pszenicy wyprzedza ubiegłoroczne tempo, stąd pozostali dostawcy pszenicy muszą dostosować swoje ceny, by znaleźć nabywców. W tym sezonie (lipiec – do 27.11.2024) rosyjski eksport pszenicy wyniósł łącznie 24,2 mln ton, podczas gdy eksport pszenicy z Ukrainy osiągnął 8,7 mln ton. Oznacza to blisko 60% wzrost tempa eksportu ukraińskiej pszenicy i 6% wzrost w przypadku rosyjskiego ziarna. Zatem łącznie oba kraje wyeksportowały w 5 miesięcy sezonu 2024/25 aż 32,9 mln ton pszenicy, czyli 51% przeznaczonej na ten sezon puli eksportowej pszenicy.
Rosyjski eksport pszenicy mocno zwolni od połowy lutego
W piątek Rosja ogłosiła swoje limity eksportu pszenicy w okresie od połowy lutego do końca czerwca na tylko 11 mln ton. Oznaczać to będzie drastyczne spowolnienie tempa eksportu tego zboża w końcówce sezonu, a zatem szansę na wzrost popytu na unijne pochodzenie.
Unijna kukurydza pozostaje pod presją rosnących szacunków zbiorów
Kukurydza unijna tanieje po ostatnich przecenach tego zboża w Chicago i pod wpływem lepszych niż miesiąc wcześniej szacunków zbiorów we Francji i w skali całej UE. W końcówce listopada Komisja Europejska podniosła o 0,15 mln ton (do 14,304 mln ton) szacunki francuskich zbiorów kukurydzy, co oznacza wzrost w skali roku o 11%. Dla całej UE szacunki produkcji kukurydzy wzrosły o 1,6 (m/m) do 59,6 mln ton.
Zapowiedź wojny celnej z Meksykiem może zaszkodzić eksportowi kukurydzy z USA
W wyniku zapowiedzi oclenia całego importu z Meksyku i Kanady na poziomie 25% przez Donalda Trumpa ceny kukurydzy w Chicago spadały w obawie, że analogiczne cła odwetowe wprowadzi Meksyk (największy odbiorca amerykańskiej kukurydzy). Potencjalne spowolnienie amerykańskiego eksportu kukurydzy wywiera presję spadkową na kontrakt w Chicago, a za nim w Paryżu.
Paryski kontrakt na rzepak podlegał w minionym tygodniu bardzo dużym wahaniom
Unijny kontrakt na rzepak odbił w czwartek i piątek w górę za kanadyjską canolą i olejem palmowym. Seria z dostawą w lutym wróciła powyżej poziomu 500 eur/t, zyskując na wartości w wyniku realizacji zysków z krótkich pozycji. Warto przypomnieć, że kontrakt ten ustanawiał swoje nowe minima, a w środę (493 eur/t) i potaniał od szczytu z 19-go listopada o ok. 10%. Olej palmowy znalazł wsparcie w powrocie obaw o spadek produkcji palmy kokosowej w Azji i Indonezji i pociągnęły za sobą inne oleje roślinne oraz nasiona oleiste, w tym rzepak.
Wcześniej przyczyną skokowej przeceny rzepaku (kanadyjskiego a za nim unijnego) była zapowiedź Donalda Trumpa nałożenia 25% cła na cały import z Kanady. Do tej pory kanadyjski rzepak masowo wysyłany jest do USA (też olej rzepakowy) i jest wykorzystywany do produkcji amerykańskiego biodiesla.
Przyszłość sektora biopaliw jest w USA niepewna, a co za tym idzie olejów roślinnych, po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta. Trump krytycznie podchodzi do zielonej energii i obiecał wspierać wydobycie i produkcję paliw kopalnych.
Mocniejsze euro wywierało presję na wyceny kontraktów w Paryżu
Kurs euro/dolara wzrósł o 1,5% w skali tygodnia (-1,2% tydzień wcześniej) do blisko 1,06 w piątek po tym jak dane o inflacji w USA zwiększyły prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez FED. Wcześniej kurs euro/dolara spadł do poziomu najniższego od 2 lat. Drożejące w ostatnich dniach euro osłabia popyt na towary wyceniane w tej walucie, w tym zboża i rzepak, a jednocześnie tanieje import wyrażony w dolarach, stanowiący konkurencję na unijnym rynku kukurydzy, czy rzepaku.
Konsekwencją osłabienia dolara był spadek kursu usd/pln z rocznego maksima – ok. 4,20 do poniżej 4,07 zł za dolara na zamknięciu tygodnia.
Ostatnie umocnienie euro w stosunku do dolara stanowi potencjalnie wsparcie dla unijnego eksportu pszenicy i jednocześnie obniża ceny importowanych, konkurencyjnych towarów, w tym kukurydzy.
Zmiany okresowe notowań
Rzut oka na wykresy
Kontrakty na zboża
Kontrakty na nasiona oleiste
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż