Od wielu tygodni notowaniami zbóż i oleistych rządzi pogoda w Ameryce Południowej. Do tego doszły obawy o przyszłą podaż ziarna z basenu Morza Czarnego. W tym sezonie światowe bilanse zbóż i nasion oleistych są mocno napięte ze względu na rekordowe spożycie. W tej sytuacji nie może dziwić duża zmienność na rynku z tendencją do wzrostów cen soi i kukurydzy. Sucha i gorąca pogoda w Argentynie, południowej części Brazylii i w Paragwaju (efekt La-Nina) przekłada się na systematyczne cięcia oczekiwań zbiorów soi i kukurydzy u głównych producentów i eksporterów tych towarów. W minionym tygodniu swoje prognozy opublikował Amerykański Departament Rolnictwa, które wsparły wyceny kontraktów na soję i kukurydzę. W piątek notowaniami surowców rządziły emocje związane z eskalacją napięcia na linii Zachód-Rosja. Wojna, a raczej jej decydujący etap (konflikt Rosji z Ukrainą trwa od 8 lat) wydawała się w przekazach medialnych się nie do uniknięcia. Padły nawet daty (najbliższa środa), a rządy większości państw wezwały swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy.
Na wzrost napięcia najbardziej zareagowała w piątek ropa (Rosja jest drugim producentem tego surowca na świecie), której notowania wzrosły ponad 3% do poziomów niewidzianych od 2014 roku. Podobną skalę wzrostu odnotowała tego dnia pszenica, ponieważ Rosja i Ukraina są w czołówce eksporterów tego zboża (w poprzednim sezonie odpowiadały za blisko 30% światowego eksportu pszenicy). Notowania kukurydzy i nasion i oleistych (wyjątek canola) również rosły w końcówce tygodnia. Pozwoliło to na powrót amerykańskiej soi w okolice, a kukurydzy na 8-miesięczny szczyt.
Skala piątkowych wzrostów nie świadczyła jednak jeszcze o panice, która zapewne zapanuje, jeśli Rosjanie wkroczą lub ostrzelają terytorium Ukrainy.
Okresowe zmiany notowań (zamknięcie z 11.02.2022):
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 11.02.2022):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Eurnext Paryż, CBoT