środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i rzepak zamknięty tydzień na plusie

spot_img

Po dwóch tygodniach dużych przecen notowania unijnych i amerykańskich zbóż wzrosły w tygodniu kończącym się 10-go czerwca 2022. W Paryżu pszenica z dostawą we wrześniu podrożała w skali tygodnia o 3,6% (+13,5 eur/t) do 378,25 eur/t. Listopadowy kontrakt na kukurydzę zyskał na wartości 6 euro (+1,8%) do 333,5 eur/t. Rzepak z dostawą w sierpniu zakończył tydzień ceną 785,25 eur/t, po wzroście tygodniowym o 9,25 euro (+1,2%).

Notowania w Paryżu poruszały się w minionym tygodniu w rytm doniesień z wojny na Ukrainie i oceny możliwości odblokowania ukraińskiego eksportu drogą morską. Ewentualne porozumienie, nad którym pracuje ONZ zakłada ułatwienia także w eksporcie rosyjskich zbóż i nawozów.

Naprzemienne spadki i wzrosty pojawiły się po dwóch tygodniach dużych przecen (unijne zboża potaniały wtedy o ponad 10%). Inwestorzy zaczęli uwzględniać, że na międzynarodowym rynku mogłoby się pojawić 20-25 mln ton starych zbóż i w przyszłości dostawy z nowych zbiorów.

W minioną środę (08.06.2022) odbyło się spotkanie w Turcji, które jednak nie przyniosło porozumienia. Rosja od jakiegoś czasu propagandowo deklaruje zapewnienie bezpieczeństwa statkom handlowym na Morzu Czarnym, ale z drugiej strony ostrzeliwuje port w Mikołajewie i szykuje się do inwazji morskiej na Odessę. Ukraina dla własnego bezpieczeństwa nie może zatem rozminować szlaków morskich prowadzących do wymienionych portów. Pozostałe tereny, na których zlokalizowane są porty okupowane są przez Rosję. Stąd do ewentualnego porozumienia droga może być daleka. Pozostaje na razie rosnący eksport przez zachodnie granice i przez Dunaj.

Rzepak naśladował zachowanie olejów roślinnych. Warto zwrócić uwagę, że Indonezja wszczęła działania w celu zwiększenia tempa eksportu oleju palmowego. Wcześniej kraj ten zablokował eksport, by obniżyć ceny na rynku wewnętrznym.

W trendzie wzrostowym pozostaje amerykańska soja, której notowania osiągają już 10-letnie maksima dzięki silnemu popytowi na nasiona z USA.

Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych:

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 10.06.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x