środa, 18 grudnia, 2024

Kontrakty giełdowe na unijne zboża zyskały na wartości drugi tydzień z rzędu

spot_img

Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) kontrakty na zboża podrożały w tygodniu kończącym się 13-go grudnia. Mocno w skali tygodnia zyskała na wartości pszenica (6%) i tylko symbolicznie kukurydza (0,5%).

Pszenica zyskuje na wartości w oczekiwaniu na spowolnienie eksportu z Rosji i Ukrainy

W Paryżu kontrakt marcowy na unijną pszenicę zamknął piątek ceną 229,5 eur/t po tygodniowym wzroście o 13 euro. Seria pszenicy na dostawę we wrześniu 2025 (nowy zbiór) jest o koło 5 euro tańsza. W poniedziałkowe południe pszenica kosztuje już 233 eur/t i jest najdroższa od końcówki października.

Oczekiwane spowolnienie eksportu z basenu Morza Czarnego i słabsze euro wspiera wyceny unijnej pszenicy. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że Rosja ograniczy eksport pszenicy w okresie od połowy lutego do końca sezonu do tylko 11 mln ton, co sprawia, że miesięczne wysyłki tego zboża będą o połowę mniejsze niż dotychczas. Również zwalnia ukraiński eksport pszenicy, w sytuacji gdy zaawansowanie zbliża się do 60% całej puli wyznaczonej na sezon 2024/25 (16,2 mln ton).

Do połowy grudnia z Ukrainy wyeksportowano 9,2 mln ton pszenicy, czyli 56% całego limitu, ale przez 16 dni grudnia tylko 213 tys. ton (814 tys. ton w 20 dni grudnia przed rokiem).

Wsparciem dla cen pszenicy jest zły stan ozimin w Rosji i kłopoty z jakością ziarna w Australii

Jednocześnie pszenica wspierana jest przez obawy związane ze złym stanem pszenicy ozimej w Rosji Wicepremier Rosji ogłosił w na początku grudnia, że rosyjskie uprawy ozime na niektórych obszarach są w złym stanie z powodu deficytu opadów i mogą wymagać zastąpienia uprawami jarymi. Źródłem niepokoju jest też Australia, gdzie intensywne opady deszczu podczas zbiorów pszenicy doprowadziły do pogorszenia jakości.
W skali globalnej warunki upraw pszenicy są mieszane (bardzo dobre w USA), ale perspektywy poprawiły się od zeszłego miesiąca i są lepsze niż w tym czasie w zeszłym roku – informuje comiesięczny raport GEOGLAM Crop Monitor.

Presja rosnącej podaży z Argentyny i Australii powinna stabilizować ceny pszenicy

Wzrosty cen pszenicy powinny być ograniczane przez presję żniw na południowej półkuli. Dobry postęp zbiorów w Argentynie i wciąż dobre raporty z plonowania od kilku tygodni podnoszą konkurencyjność tego pochodzenia na arenie międzynarodowej. Także Australia zaliczy w tym sezonie dobre zbiory i zwiększy eksport pszenicy. W ty miejscu warto przypomnieć, że zbiory w Argentynie powinny wzrosnąć w skali roku z 15,9 do 17,5 mln ton, a w Australii z 26 do 32 mln ton. W konsekwencji eksport argentyńskiej pszenicy powinien wzrosnąć o 3 mln ton, a australijskiej o 5 mln ton w skali roku.


Unijna kukurydza zyskała nieco w skali tygodnia, korzystając z odbicia cen pszenicy


Kontrakt najbliższy na unijną kukurydzę podrożał w minionym tygodniu o skromne 1 euro do 206,75 eur/t w piątek. Kukurydza z przyszłorocznych zbiorów (seria na listopad 2025) kosztowała na zamknięciu tygodnia nieco pona 210 eur/t. Kukurydza zyskała nieco w skali tygodnia, korzystając z odbicia cen pszenicy, ale notowania unijnego kontraktu pozostają pod presją lepszych niż przed rokiem zbiorów we Francji (+11% – r/r) i taniego importu z Ukrainy. Unijny import kukurydzy sięga na 10-go grudnia 8,83 mln ton i wyprzedza tempo z poprzedniego sezonu o 11%. Pochodzenie ukraińskie stanowi 53% całego importu (nieco więcej niż przed rokiem).

W Chicago ceny pszenicy, kukurydzy i soi spadły w skali tygodnia

Drożejący wciąż dolar zaczyna negatywnie wpływać na wyniki eksportu zbóż i soi z USA. Widoczne to było w ubiegłotygodniowych danych o zamówieniach eksportowych, które rozczarowały rynek. Dodatkowym czynnikiem hamującym ewentualne wzrosty w Chicago są perspektywy rekordowych zbiorów zbóż i soi w Brazylii dzięki sprzyjającej pogodzie. Także zbliżający się termin zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta, równoznaczny z wypowiedzeniem wojny celnej sąsiadom (Kanada i Meksyk) oraz Chinom, powinien ograniczać potencjał wzrostowy, szczególnie na rynku soi i kukurydzy. Kukurydza ma za sobą małą falę wzrostową, ponieważ uzyskała wsparcie w grudniowych prognozach USDA w postaci nieoczekiwanego cięcia amerykańskich zapasów tego zboża (wyższy eksport i przerób na biopaliwa).

Zmiany okresowe notowań (tabela)

Tydzień poprzedzający:

Rzut oka na wykresy notowań pszenicy i kukurydzy

Giełda w Paryżu

Giełda w Chicago

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x