piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na kukurydzę i nasiona oleiste zaliczyły spadkowy tydzień, ale pszenica zyskała na wartości

spot_img

W Chicago notowania pszenicy wzrosły, korzystając ze względów technicznych (analiza wykresu), w drugiej połowie minionego tygodnia. Uwaga rynku skupiła się na malejącym potencjale produkcyjnym w Europie Zachodniej, szczególnie we Francji, gdzie zbiory w 2024 roku określane są obecnie jako fatalne, zarówno pod względem wydajności, jak i jakości ziarna. Amerykański kontrakt na pszenicę SRW podrożał w skali tygodnia o 3%, odbijając się od kilkuletnich minimów, także dzięki skokowemu osłabieniu dolara w piątek.

Odbicie za oceanem wsparło wzrost notowań unijnej pszenicy

W Paryżu pszenica zyskała na wartości 2,5 euro (+1,2%) do 219,75 eur/t w minionym tygodniu, korzystając z odbicia notowań tego zboża w Chicago. Skala wybicia unijnego kontraktu była zdecydowanie mniejsza ze względu na powrót eurodolara powyżej 1,091. Umocnienie euro nie sprzyjać będzie i tak słabemu na początku sezonu tempu unijnego eksportu pszenicy.

Francuskie Stowarzyszenie Producentów Pszenicy oszacowało krajowe zbiory na tylko 26 mln ton w porównaniu do 29,4 mln ton prognozowanych przez KE i 34,7 mln ton w 2023 roku.

Odbicie na rynku giełdowym pszenicy jest ograniczone skalą oczekiwanych zbiorów pszenicy w USA i silną konkurencją rosyjskiej pszenicy na międzynarodowym rynku. USDA oczekuje, że krajowa produkcja pszenicy wzrośnie z 49 mln ton w 2023 roku do prawie 55 mln ton w tym roku. W ostatnim czasie rosną też prognozy zbiorów pszenicy w Rosji ogłaszane przez lokalne agencje analityczne.

Amerykańska kukurydza zamknęła tydzień w okolicy 4-letniego dołka

W Chicago kontrakt na kukurydzę zakończył ubiegłotygodniowe notowania przeceną, zaliczając w czwartek swoje kilkuletnie minima. Piątkowe osłabnie dolara wsparło lekkie odbici amerykańskich kontraktów, ograniczając skalę przeceny do 2%. W USA pogoda sprzyja uprawom kukurydzy (też soi) zachęcając inwestorów spekulacyjnych do gry na dalszy spadek cen obu głównych upraw.

Kukurydza w Paryżu zamknęła piątek ceną 206,0 eur/t, co oznacza cenę o 3,5 euro (-1,7%) niższą niż tydzień wcześniej. W skali miesiąca kontrakt tanieje tylko 1,5 euro i jest nadal wyceniany zdecydowanie (ok. 50 euro) powyżej swoich długoterminowych minimów.

Różne zachowanie unijnego i amerykańskiego kontraktu na kukurydzę wynika z dobrych perspektyw zbiorów za Atlantykiem przy spadkowym trendzie prognoz produkcji kukurydzy w Europie, w tym na Ukrainie.

Rzepak taniał pod wpływem spadających cen soi i ropy

W Paryżu kontrakt listopadowy na rzepak stracił na wartości 8 euro (-1,7%) w skali tygodnia i wyceniany był na 472,25 eur/t w piątek. Wszystkie kontrakty na nasiona oleiste i oleje pociągnęła w dół mocno taniejąca soja (-4,5% w skali tygodnia i -12% w skali miesiąca), której wycena pogłębia 4-letnie minima. Do niższych notowań rzepaku przyczyniły się również spadki na rynku ropy naftowej. Tylko w miniony piątek ropa Brent straciła ponad 3% i jest najtańsza od miesiąca.

Warto zauważyć, że unijny rzepak jest relatywnie drogi na tle wycen kanadyjskiej canoli czy soi. Jako jedyny w tym gronie zyskuje w skali roku. Kontraktowi w Paryżu pomagają malejące prognozy zbiorów rzepaku w UE.

Okresowe zmiany notowań (tabela)

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 02.08.2024):

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na nasiona oleiste:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x