piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Kończy się cierpliwość hodowców trzody chlewnej. Kiedy nastąpi wzrost cen?

Globalne ceny wieprzowiny z gospodarstw rolnych mogły silnie wzrosnąć w pierwszym kwartale 2021 r., ale ceny w Wielkiej Brytanii i Europie z trudem dorównują poziomom z zeszłego roku. Producenci świń również odnotowują wzrost cen pasz, które stanowią ponad trzy czwarte kosztów produkcji wieprzowiny.

Europejski rynek żywca wieprzowego pozostaje w równowadze.

 Dania, Holandia, Belgia i Austria utrzymują stałą cenę tuczników. Wyjątkiem okazała się Francja gdzie cena tuczników spadła o 3 centy w przeciągu tygodnia. Na rynku zauważalna była niska podaż, która w połączeniu ze słabym zapotrzebowaniem ze strony handlu detalicznego po okresie świątecznym zahamowała dalszy wzrost cen.W Niemczech w notowaniach VEZG w dniu 14/04/2021 utrzymana została cena u ubiegłego tygodnia 1,50 €/kg (wbc).Na rynku krajowym średnia cena skupu tuczników w wadze żywej wynosi 4,92 zł/kg. Za klasę E średnio zakłady płacą 6,60 zł/kg. Unijny rynek wspierany jest przez duży popyt ze strony Chin, dzięki czemu ceny w skupach plasują się na stabilnym poziomie.

Kiedy nastąpi poprawa?

Obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dalej oddziałują negatywnie na całą branżę.

 „W miarę prowadzenia szczepień masowych oraz stopniowego znoszenia restrykcji spodziewamy się wzrostu popytu na wieprzowinę w kanale HoReCa.”– komentuje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH.  

Impulsu do wzrostu cen w skupach należy upatrywać w zbliżającym się weekendzie majowym, który o ile będzie pogodny pozwoli na otwarcie sezonu grillowego.

źródło: kzp-ptch
zdj:pixbay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x