czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Komisja Europejska za niezależnością od Rosji

spot_img

Komisja Europejska określiła swoje stanowisko sprawie Wspólnego europejskiego działania na rzecz bardziej przystępnej cenowo, bezpieczniejszej i zrównoważonej energii. 
KE wyraziła w ten sposób zgodę na podjęcie przez Unię Europejską stanowczych i przyspieszonych działań na rzecz uniezależnienia Europy od rosyjskiego, gazu i węgla. Komisja planuje też działania zmierzające do złagodzenia skutków galopujących cen gazu, węgla, paliw płynnych, a w konsekwencji także nawozów sztucznych. To ważna wiadomość dla polskich rolników!

Gaz spoza Rosji i biopaliwa!

Proces uniezależnienia Unii Europejskiej od dostaw gazu z Rosji w pełnym zakresie ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych 10 lat. Drugi priorytet KE, to łagodzenie cen detalicznych i wspieranie firm oraz rolników narażonych na zmienność cen energii. Komisja zakłada więc podjęcie prac nad usuwaniem zależności od rosyjskich paliw kopalnych poprzez zróżnicowanie dostawców gazu ze źródeł nie związanych z Rosją oraz zwiększenie poziomów dostaw biometanu i wodoru. Kolejny krok, to szybsza redukcja wykorzystania paliw kopalnych na poziomie gospodarstw domowych, rolnych, budynków użyteczności publicznej oraz przemysłu, a także na poziomie systemu elektroenergetycznego, dzięki zwiększeniu efektywności i oszczędności energetycznej (poprzez wdrażanie nowych technologii i systemów współpracy, a także wsparcie finansowe). Zakłada się też zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i rozwiązanie problemu wąskich gardeł w infrastrukturze.

KE stawia na biometan i wodór! 

Komisja Europejska planuje zwiększenie produkcji biometanu poprzez podwojenie realizacji strategicznego celu gospodarczego UE pn.: „Gotowi na 55”, w zakresie biometanu, z efektem w postaci osiągnięcia rocznej produkcji tego surowca na poziomie około 35 miliardów metrów sześciennych.  

KE planuje też przyspieszenie produkcji wodoru, co w perspektywie 2030 roku spowodować ma zastąpienie obecnego zużycia gazu importowanego z Rosji, w wielkościach z przedziału od 25 do 50 miliardów m3

Komisja zakłada też intensywniejsze zmniejszanie zależności wszystkich państw Unii Europejskiej, w tym Polski, od paliw kopalnych poprzez: intensywne wprowadzanie ogniw solarnych, technologii wykorzystującej energię wiatru oraz pomp ciepła.

Potrojenie wykorzystania fotowoltaiki! 

Sposobem realizacji powyższych założeń ma być min. wdrażanie tzw. Pakietu „Gotowi na 55”, czyli programu przewidującego podwojenie mocy fotowoltaicznych i wiatrowych w Unii Europejskiej do 2025 r. i potrojenie tej wartości do 2030 roku, co pozwoli zaoszczędzić 170 miliardów m3 rocznego zużycia gazu. Kolejne unijne narzędzie, to „Plan REPower”, który ma przyspieszyć wdrażanie innowacyjnych rozwiązań opartych na wykorzystaniu wodoru i konkurencyjnej kosztowo odnawialnej energii elektrycznej w sektorach przemysłowych.

Łatwiej o pozwolenie?

Komisja Europejska podkreśla, że warunkiem przyspieszenia realizacji projektów związanych w wykorzystaniem energii odnawialnej jest uproszczenie i skrócenie administracyjnych procedur udzielania pozwoleń na tego rodzaju działalność. Dodajmy też, że w maju br. Komisja Europejska opublikuje swoje rekomendacje w zakresie przyspieszenia projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Czysta energia to konieczność!

Komisja Europejska stoi więc na stanowisku, że w obecnej sytuacji, dla zapewnienia energetycznego bezpieczeństwa wszystkim państwom Unii Europejskiej, ich gospodarkom i rolnictwu, konieczne jest drastyczne przyspieszenie przejścia na czystą energię, a tym samym zwiększenie niezależności energetycznej Europy od dostaw surowców z Rosji.

Zdaniem Komisji, uzasadnione są też natychmiastowe działania w dla złagodzenia wpływu wysokich cen na gospodarstwa domowe, rolników i przedsiębiorstwa.   Koniecznością staje się również przełamanie uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych oraz przyspieszenia zmiany tzw.  miksu energetycznego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. 

Co zrobią krajowe rządy? 

Jak zapewnia Komisja, nowa europejska polityka dotycząca magazynowania gazu ma też poprawić warunki gospodarowania i stabilność cen oraz dostaw w kolejnym sezonie zimowym i w późniejszym czasie.

Ponadto, do lata bieżącego roku, Komisja Europejska planuje, we współpracy ze wszystkimi państwami członkowskimi UE,  opracować szczegóły realizacji Planu REPowerEU, tak aby czynnie wspierać dywersyfikację dostaw energii, przyspieszyć przejście na energię odnawialną i poprawić efektywność energetyczną całej europejskiej wspólnoty. Tak zdefiniowana potrzeba zapewnienia większego bezpieczeństwa dostaw nośników energii, wpłynie też na sposób realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na kolejne lata. Tyle Komisja. Teraz wszystko zależy od Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i oczywiście zdecydowanej postawy rządów państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym też Rządu RP Premiera Mateusza Morawieckiego, który na obecnym etapie mocno akcentuje potrzebę zwiększenia niezależności od rosyjskich surowców, aż do pełnego uniezależnienia się od dostaw z tego kraju. 

Źródła: Komisja Europejska, MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x