Co znajdziesz w artykule?
– Chcę bardzo stanowczo powiedzieć, że kierunek związany z Zielonym Ładem to jest szansa dla rolnictwa. To nie jest zagrożenie – przekonywał posłów na Sejm RP, Komisarz Europejski do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, podczas wczorajszego (18 lutego br.) posiedzenia Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.
Komisarz przedstawił parlamentarzystom informację nt. prac nad Strategią „Od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego”.
Kurczy się liczba gospodarstw
– Widzimy jak gwałtownie w Polsce kurczy się liczba gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Natomiast Zielony Ład jest próbą doprowadzenia działalności rolniczej do większego zrównoważenia. Ten sposób działalności rolniczej, który teraz widać, czyli coraz bardziej intensywnej, coraz bardziej skoncentrowanej, to nie jest dobry kierunek, bo prowadzi do likwidacji kolejnych gospodarstw – wyjaśniał KE Janusz Wojciechowski.
Komisarz zauważył, że pod tym względem sytuacja w Europie jest zróżnicowana. Np. w Rumunii na gospodarstwo przypadają średnio 3 świnie. Natomiast w Danii to już 3700 sztuk. Podczas gdy w Polsce średnia mieści sięponiżej 100 sztuk na gospodarstwo. Efektem intensyfikacji jest natomiast proces stopniowego znikania gospodarstw rolnych w Europie.
1000 gospodarstw dziennie!
– W ciągu jednej dekady zlikwidowano 4 miliony gospodarstw, czyli nie przymierzając: tempo znikania to około 1000 gospodarstw dziennie! – wyliczał Komisarz – To bardzo poważny i narastający problem, który trzeba odwrócić. W opinii Komisarza, Europie potrzebne są różnego rodzaju gospodarstwa, zarówno duże, silne jaki i małe.
Polska poniżej średniej
Wyliczenia Komisarza dotyczyły też emisji gazów cieplarnianych. W tym kontekście KE zauważył, że rolnictwo odpowiedzialne jest za 1/10 emisji gazów cieplarnianych, a wiąże się to głównie z hodowlą. Średni poziom emisji w Europie to 2,5 tony z hektara.
Choć i tu zauważalne są różnice między różnymi państwami UE. Na przykład na Węgrzech i Rumunii wartość ta to niewiele ponad 1 tonę. Natomiast w Polsce to 2,2 t/ha, ale już w Belgii to obciążenie rzędu ponad 7 t/ha. A w Holandii powyżej 10 t/ha.
– Na szczęście Polska na tym etapie nie jest liderem w intensywności produkcji rolniczej, co paradoksalnie daje polskim rolnikom ogromną szansę przy wprowadzeniu Zielonego Ładu – zaznaczał Komisarz.
Zbyt długie łańcuchy
Kolejna kwestia to potrzeba skracania łańcuchów dostaw żywności od pola do stołu.
– Obecnie w Europie wozi się coraz dalej i coraz więcej towarów – zauważył KE Janusz Wojciechowski. – Średnia droga od polu do stołu na teraz to ponad 170 km. I nad tym trzeba mocno popracować.
Spotkanie Komisarza Europejskiego Janusza Wojciechowskiego z Posłami miało związek z pracami nad Wspólną Polityką Rolną dla Unii Europejskiej. Państwa członkowskie przygotowują obecnie krajowe Plany Strategiczne, a instytucje unijne dopracowują ogólne ramy polityki. Proces ten ma się zakończyć w maju przyszłego roku. Natomiast nowa WPR obejmie lata: 2023 – 2027.
Źródła i foto: portal KE, Janusz Wojciechowski profil na Twitter.