niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kolejne kłody pod nogi. Rząd chce rozszerzyć definicję „zakładowej stacji paliw” na gospodarstwa rolnicze

spot_img

Rząd zaproponował zmiany w ustawach dotyczących transportu i obrotu paliwami opałowymi, jednak w opinii KRIR (Krajowej Rady Izb Rolniczych) propozycje te mogą negatywnie wpłynąć na rolnictwo. W projekcie ustawy pojawiły się szkodliwe dla rolnictwa postanowienia, które jedynie zwiększą obciążenia i restrykcje dla rolników, pogłębiając już istniejące problemy.

Paliwa
zdj: Archiwum AP

Co obejmują propozycje zmian projektu ustawy?

Propozycje zawarte w projekcie ustawy obejmują między innymi rozszerzenie definicji zakładowych stacji paliw na osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą lub osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą. Wprowadzony zostanie również obowiązek rejestracji miejsca dostarczania paliwa oraz potwierdzania odbioru paliwa, a kontrolę nad tymi obowiązkami będzie sprawował Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Zmiana nie tylko uciążliwa, ale również szkodliwa dla rolników

KRIR wyraża sprzeciw wobec tych propozycji, uważając, że są one nie tylko uciążliwe, ale również szkodliwe dla rolników. W rolnictwie nie funkcjonuje szara strefa obrotu paliwem/olejem napędowym, ponieważ wszyscy rolnicy zainteresowani są otrzymaniem faktury VAT, która jest podstawą do ubiegania się o zwrot części podatku akcyzowego. Ponadto, na obszarach wiejskich często brakuje dostępu do Internetu lub umiejętności rolników (często są to osoby starsze) mogą prowadzić do technicznych utrudnień w wykonaniu obowiązków wynikających z objęcia systemem monitoringu. Mogą one prowadzić do zwiększenia kosztów i utrudniać już i tak trudne warunki pracy na wsi.

Wnioski KRIR są jednoznaczne – wprowadzenie dodatkowych obowiązków jest nie tylko sprzeczne z zasadą minimalizacji regulacji, ale również narusza prywatność rolników. Wpłynie to negatywnie na sytuację rolników, zwłaszcza małych gospodarstw rodzinnych. W związku z tym, ważne jest, aby negatywne skutki wprowadzenia takich zmian zostały wzięte pod uwagę, a rolnicy zostali wykluczeni z przedmiotowego projektu.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x