sobota, 23 listopada, 2024
spot_img

Kiedy II nabór wniosków na małe przetwórstwo w ramach KPO?

spot_img

Kiedy  rozpocznie się drugi nabór wniosków w ramach KPO o wsparcie w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury – tzw. małe przetwórstwo? ARiMR będzie przyjmowała wnioski dopiero od przyszłego roku.

Kiedy nabór wniosków na małe przetwórstwo w ramach KPO?

II termin składania wniosków o dopłaty na “małe przetwórstwo”

Wnioski o refundację kosztów inwestycji objętych wsparciem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przyjmowała od 2 stycznia do 2 lutego 2024 r.

Kto może otrzymać wsparcie?

Wsparcie skierowane jest do rolników i rybaków na zakładanie lub rozwój działalności w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury na obszarach wiejskich, jeżeli:

  • Prowadzą lub rozpoczynają prowadzenie sprzedaży z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego, w tym sprzedaży bezpośredniej oraz dostaw bezpośrednich.
  • Prowadzą lub rozpoczynają prowadzenie działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).
  • Prowadzą lub rozpoczynają prowadzenie działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL).
  • Podejmują działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury.
  • Są producentem wina wyrabiającym wino wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli, w skali mniejszej niż 100 hektolitrów w ciągu roku winiarskiego.
  • Są osobą fizyczną uprawnioną do chowu, hodowli lub połowu ryb.

Jakie inwestycje objęte wsparciem?

Wsparcia udziela się na m.in. na:

  • budowę budynków i budowli wchodzących w skład gospodarstwa rolnego wnioskodawcy, które są wykorzystywane do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury;
  • budowę lub remont połączony z modernizacją infrastruktury i urządzeń do składowania i zagospodarowania odpadów, oczyszczalni ścieków, biogazowni, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, instalacji odzysku ciepła, pomp ciepła, kotłów i pieców na biomasę, a także zastosowania czynników chłodniczych o zmniejszonym lub neutralnym oddziaływaniu na środowisko – o ile są związane z przetwarzaniem, przechowywaniem, przygotowaniem do sprzedaży lub wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury przez wnioskodawcę;
  • zakup nowych maszyn i urządzeń do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury;
  • zakup nowych środków transportu spełniających wymagania techniczne oraz normy niskiej emisji spalin).

Forma wsparcia – ile można dostać?

Wsparcia udziela się w formie refundacji poniesionych wydatków.

W porównaniu do poprzedniego naboru, który miał miejsce pod koniec 2022 r., podniesiony został poziom wsparcia (w I naborze był to poziom 50 proc.):

  • do 70 proc. kosztów kwalifikowalnych – w przypadku wnioskodawcy będącego młodym rolnikiem;
  • do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych wnioskodawców.

Wsparcie jest udzielane do wysokości limitu, który wynosi 500 tys. zł na ostatecznego odbiorcę wsparcia w okresie trwania KPO.

Minimalna wielkość wsparcia na jedno przedsięwzięcie wynosi 20 tys. zł.

Ważne uproszczenia

Jak czytamy na stronie resortu rolnictwa, wprowadzono następujące uproszczenia:

  • Wydłużono do 14 dni termin na uzupełnienie wniosku.
  • Zmieniono procedurę uzupełnienia dokumentacji, w tym wezwania do zawarcia umowy.
  • Zostanie przeprowadzona akcja informacyjna dla wnioskodawców, aby ułatwić opracowanie projektu i poprawne wypełnienie dokumentacji aplikacyjnej.

źródło: MRIRW

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x